28 Şubat 2015 04:29

Daha uzun ömürlü olmak istiyorsanız ‘pet sahibi olun’

Daha uzun ömürlü olmak istiyorsanız ‘Pet sahibi olun’ diyen Veteriner Dr. Levent Uğurlu, pet sahibi olduktan sonra bu farkın anlaşılacağını, hatta kendisinin de zaman zaman otistik engelli çocukların ve ailelerinin hayvan sahibi olmalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Paylaş

Gelişmişlik düzeyi ile beraber hayvanlara verilen değerin de aynı oranda arttığına işaret eden Veteriner Dr. Levent Uğurlu şunları söyledi: “Ülkemizde de bu durum her geçen gün artıyor. Evde hayvan bakımının artması da bunun göstergesi.  Hayvan bakımı stresi azalttığı için ömrü uzatıyor. Yaş ortalaması 65 olan Türkiye’de ilerki yıllarda bu ortalama  70-75’lere çıkacak. Mesela evinizde köpeğiniz var. Onu gezdirmek durumdasınız. Yaz ve kış her zaman gezdirmek durumundasınız, sabahları onunla birlikte spor yapmak zorundasınız. Diyelim bir kediniz var akşamları yoğun stresle eve geldiniz, onu sevdiniz. Bunlar hep vücut stresini elimine eden şeyler. Böylelikle insanların  ön yargılarının kırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu çok rahatlıkla söyleye biliriz. Eğer daha uzun ömürlü olmak istiyorsanız pet sahibi olun diyebiliriz. Bu farkı insanlar çok rahatlıkla görecektir. Mesela zaman zaman otistik engelli çocukların ve ailelerinin hayvan sahibi olmalarını tavsiye ediyoruz. Çocuklarda inanılmaz bir gelişim gözlemliyorsunuz. Evde bir pet hayvanıyla büyüyen çocuklarda ilerleyen yaşlarda, bununla ilgili yapılan birçok çalışma var. Çocukların daha sosyal, daha aktif, girişken ve daha hızlı düşündükleri ortaya konulmuş çalışmalarla kesin yani. Bu durumda onlarsız bir dünya, bizsiz de onlar olamayacağı da ortada yani.” ifadelerini kullandı.

 ‘KEDİNİN KÖPEĞİN KILI KİST YAPMAZ’

Evcil hayvan sahiplerine de tavsiyelerde bulunan Veteriner Dr. Levent Uğurlu, ”Bu dönemde özellikle pet sahiplerine şunları öneriyoruz, kesinlikle aşılarını düzenli olarak yaptırsınlar, yıllık kontrollerini veteriner hekimlerine danışarak yaptırsınlar, özellikle iç-dış parazitlere  dikkat etsinler. Biz  veteriner hekimiz ama çevre ve insan sağlığından sorumlu veteriner hekimleriz. Mesela halkımızda şu vardır. Kedi beslemeyin, köpek beslemeyin. Kedinin köpeğin kılı kist yapar. Bu yanlış bir anlayıştır. Kedinin ve köpeğin kılının herhangi bir kist yapma durumu yoktur. Olmuş olsa böyle bir meslek grubumuz zaten olamazdı, bizler hepimiz maalesef kisten yaşamımızı çok fazla idame ettiremez duruma gelirdik” dedi. (Ankara/CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şengal’de şiddetli çatışmalar yaşanıyor

SONRAKİ HABER

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa