27 Şubat 2015 21:21

Kadınlar güvenceli iş ve gelecek istiyor

Kadın Emeği Platformu, Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı kapsamında meclise sevk edilen yasa tasarısına karşı durmak ve taleplerini haykırmak için yürüyüş düzenledi. Ankara'da da KESK'li kadınlar ve TMMOB'lu kadınlar, "Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program"'ın geri çekilmesi için meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

Paylaş

Kadın Emeği Platformu (KEP), meclise sevk edilen Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı yasa tasarısını Taksim’de protesto etti. Kadınlar, “müjde” diye sunulan paketlere karşı, güvenceli iş ve gelecek taleplerini yineledi.

KEP, kadınların çalışma yaşamını doğrudan etkileyecek “Aile Paketi” yasa tasarısına karşı “Aileye köle sermayeye kul olmayacağız” diyerek Taksim Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Kadınlar, “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Aile değil, kadınız, kadınız isyandayız” sloganları attı. Yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde basın metnini Türkçe olarak KEP Üyesi Tuğçe Şentürk ve Kürtçe olarak da HDP Şişli İlçe Eş Başkanı Xunav Altun okudu.

“Aile Paketi”nin kadın olmayı annelikle özdeşleştirdiğini ve kadınları erken yaşta çocuk doğurmaya zorladığını ifade eden Şentürk, “AKP’nin emek düşmanı neo-liberal politikaları muhafazakarlıkla iç içe kadınları ailelerin ücretsiz köleleri haline getirmeyi vadediyor.” dedi.

KADINLAR NE İSTİYOR?

Çocuk bakım izinlerinin erkeklerle eşit hak ve sorumluluklarla düzenlenmesi ve doğumdan sonra erkeklere de ücretli zorunlu ebeveyn izni verilmesi gerektiğini vurgulayan Şentürk, kadınların taleplerini şöyle sıraladı: “Çalışma süreleri tüm çalışanlar için günde en fazla 7, haftada en fazla 35 saate indirilsin. Cinsiyete dayalı iş ayrımını sınırlandıracak yasal düzenlemeler yapılsın. Devlet tüm kadınlara çalışma süresine ve prime bağlı olmayan işsizlik maaşı ve prim ödemesiz sağlık güvencesi sağlasın. Tüm kamu kreşleri 24 saat açık ve anadilde hizmet verecek şekilde yeniden açılsın. Kadın- erkek olmasına bakılmaksızın en az 50 işçi çalıştıran iş yerlerinde ücretsiz nitelikli bakım evleri ve kreşler açılsın. Kadın Bakanlığı yeniden kurulsun, kadın erkek eşitliğini sağlamak üzere anayasa ve tüm yasal düzenlemelerde kadınları koruyacak politikalar ve pozitif ayrımcılık ilkesi hayata geçirilsin.” (İstanbul/EVRENSEL)


'PAKET GERİ ÇEKİLSİN'

KESK'li kadınlar ve TMMOB'lu kadınlar, "Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program"'ın geri çekilmesi için meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

KESK Ankara Şubeleri Kadın Platformu ve TMMOB Ankara İl Koordinasyonu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Programı"na itiraz etmek için Sakarya Caddesi'nde bir araya gelerek Yüksel Caddesi'ne meşaleli yürüyüş düzenledi. "Aileye, köle sermayeye kul olmayacağız" pankartı ile yürüyüşe geçen kadınlar, "Emeğime, bedenime, kimliğime dokunma", "Fıtratımda doğurmak yok. İsyan var" sloganları eşliğinde Yüksel Caddesine gelerek orada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına açıklamayı yapan Zeynep Duman, "Aile ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunmasına Dair Program" ile "Kadın istihdam" paketinin aynı olduğunu hatırlatarak, çıkarılmak istenilen paketin yaşamın her alanını etkileyeceğini kaydetti. Duman, "Her şeyden önce bu tasarı kadının annelik dışındaki kimliklerine yaşama hakkı vermeyen bir zihniyetin ürünü. Kadınlığı salt bir annelik haline indirgeyerek, annelik ve doğumu esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmaya gerekçe yapıyor" diye konuştu. Duman, TBMM'ye sevk edilen paketin bir an önce geri çekilmesini talep etti. (Ankara/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski İstihbarat Daire Başkanı Akyürek tutuklandı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa