27 Şubat 2015 18:53

Merkez Bankası'ndan Dolar'a müdahale

Merkez Bankası, dolardaki hızlı tırmanışı engelleyebilmek için döviz satım ihalelerinde miktarı günlük olarak belirleme ve bu miktarı da yüzde 50'ye kadar artırabilme kararı aldı.

Paylaş

Merkez Bankası, dolardaki hızlı tırmanışı engelleyebilmek için döviz satım ihalelerinde miktarı günlük olarak belirleme ve bu miktarı da yüzde 50'ye kadar artırabilme kararı aldı.

Merkez Bankası'nın açıklaması öncesinde 2.52 lira dolayında olan dolar, açıklamanın ardından 2.51'in altına geriledi; ancak, daha sonra gelen alımlarla 2.5190 liraya kadar çıkarak yeniden 2.52 düzeyine yaklaştı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "27 Şubat 2015 tarihinden itibaren döviz piyasasındaki koşullara göre döviz satım ihalesi tutarı günlük olarak belirlenecektir" denildi ve kararın ayrıntıları şöyle belirtildi:

"Ertesi günkü ihalenin asgari tutarı saat 17.20’de Reuters CBTQ, Bloomberg CBT Foreign Exchange Auctions ve Anadolu Ajansı DV007 sayfalarından ilan edilecektir. Aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım tutarı bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın yüzde 50 fazlasına kadar artırılabilecektir. Satım tutarı mevcut uygulamada olduğu gibi saat 16.30’da aynı sayfalarda duyurulacaktır."

Mevcut uygulamada günlük döviz satım ihalesi 40 milyon dolar olarak belirlenmişti ve Merkez Bankası, ihalede bunun ne kadarlık bölümünü satacağını günlük olarak açıklıyordu.


'BAŞÇI GÖREVİNİN BAŞINDA'

Merkez Bankası Sözcüsü Yücel Yazar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın görevinin başında olduğunu ve istifa ettiğine ilişkin iddia ve söylentilerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

Yazar, "Başkan Erdem Başçı görevinin başındadır, iddia ve söylentiler asılsızdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Çarşamba günü yaptığı konuşmada Merkez Bankası ve Başçı'yı sert şekilde eleştirmesi piyasalarda Başçı'nın istifa edebileceği yolunda söylentilere neden oldu.

Bu söylentilerin de etkisiyle dolar lira karşısında rekor düzeylere çıkarken, Borsa İstanbul Endeksi de yüzde 2.0'nin üzerinde düştü. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Libya’da kelle koltukta çalışmak

SONRAKİ HABER

Tüm Bel Sen İzmir Şube: Şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...