27 Şubat 2015 18:51

Libya’da kelle koltukta çalışmak

Libya, bir çok işçinin tercihi arasında yer almıyor ancak işsizliğin yüksek olması nedeniyle Mısırlı işçiler her şeye rağmen Libya’da çalışmak zorunda kalıyor.

Paylaş

Mısır’ın orta halli Dokki kentinde yurt dışına işçi gönderen firmalar bugünlerde ağzına kadar dolu. Başvuru yapmak için sırada bekleyenler daha çok Suudi Arabistan, Kuveyt, ve hatta Avrupa’ya gitmek istiyor. 

Middle East Eye Sitesinden Dahlia Kholaif’in haberine göre Libya, bir çok işçinin tercihi arasında yer almıyor ancak işsizliğin yüksek olması nedeniyle Mısırlı işçiler Libya’da çalışmak zorunda kalıyor.
Bu firmaların birinde çalışan Ahmed “Libya’ya gitmek için başvuru yaklaşık 2 ay önce yapıldı. Daha önce Libya için düzinelerce başvuru yapılıyordu” diyor. 

GERİ DÖNMEYİ REDDETMEK ZORUNDA KALANLAR...

Libya’da 21 Mısırlı Hıristiyan işçinin IŞİD tarafından katledilmesinin ardından Mısır hükümeti Libya’daki vatandaşlarına geri dönmeleri için çağrıda bulundu. Binlerce kişi bu çağrıya uyarak geri döndü.  Ancak gündemde yeni kaçırma hadiselerinin yaşanacağına dair uyarılar olsa da bir çok Mısırlı işçi ülkelerine geri dönmeyi reddetmek durumunda. 

Mısır’da işsizlik yüze 13 oranında ve enflasyon oranı yüzde 10’a çıktı. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda işçiler Mısır’a geri dönmek istemiyorlar. İşçiler aynı zamanda Libya’da ortalama maaşlarının 4 katını alıyorlar. 

Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle birlikte ülkede derin bir kaos yaşanmasına rağmen petrol şirketlerinde çalışma koşulları işçiler için cezbedici bir hale gelmiş durumda. 

HAYAT MI EKMEK Mİ?

Ülkedeki şiddet olaylarına rağmen Mısırlı İşçi Mohamed Abduljawad Libya’dan ayrılmayı reddetmiş. Abduljawad, “Benim önümde iki seçenek var. Birincisi ki bu olmayabilir, öldürülene kadar burada kalıp iyi bir yaşam sürmek için çalışmak ya da ekmek ve iş bulamadan güven içinde Mısır’da yaşamak. Yani ekmek ve yaşam arasında tercih yapmak gibi, sizce hangisini seçmeliyim?” diyor. 
27 yaşındaki badanacı Abduljawad 2013 yılından beri Sierte’de yani 21 Mısırlı işçinin IŞİD tarafından öldürüldüğü kentte yaşıyor.

SAVAŞIN İÇİNDEKİ PARA 

Resmi açıklamalara göre Libya’da yaşayan Mısırlı sayısı 1.5 milyona yakın. Mohamed Fawzi de Trablus’ta çalışmak zorunda kalan Mısırlılardan. Fawzi güvenlik gerekçesiyle yapılan ‘dönün’ çağrısına uymayı reddetmiş. Libya’da neredeyse 10 katı ücretle çalıştığını belirten Fawzi, Mısır’da da bir güvenlik sorunu yaşandığını belirtiyor. Fawzi Mısır’ın Libya’ya yönelik hava saldırılarına da karşı çıkıyor ve “Savaşta taraf olmak Mısırlıların hayatını tehlikeye atmaktan başka bir işe yaramaz” diyor. Fawzi karşılaştığı çaresizliği şu sözlerle anlatıyor. “Yalan söyleyemem korkuyorum. Ancak Mısır’daki durum buradan da çok farklı değil. Örneğin ben Zamalek maçını izlemek için orada bulunabilirdim ve hükümet tarafından şehit ilan edilebilirdim. Üstelik hükümet Zamalek taraftarlarını  haydut olmakla suçladı”

Muammer Kaddafi’nin ölümünden sonra kaosun devam ettiği Libya’da biri Trablus diğeri Tobruk merkezli iki hükümet arasında çatışmalar sürüyor. Mısır ve Libya arasındaki gerginlik Mısır’ın Libya’yı İslamcı radikal örgütlere ev sahipliği yapmakla suçlamasından ötürü, devam ediyor. Mısır son yaptığı açıklamalarla Libya’ya uluslararası müdahalede ısrar ediyor.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’dan Yunanistan’a onay çıktı

SONRAKİ HABER

Karlov suikastı soruşturmasında biri eski 6 TRT çalışanı gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa