27 Şubat 2015 18:22

AYM'den Tuncel için 'yeniden yargılanma' kararı

Anayasa Mahkemesi, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında açılan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile sonuçlanan yargılamada, hakkaniyete uygun ve makul sürede yargılanma haklarının ihlal edildiğine karar vererek, yeniden yargılanmasına karar verdi.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında 2006 yılında İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan ve 8 yıl 9 ay hapis cezası ile sonuçlanan davaya, Tuncel'in yaptığı itirazı değerlendirdi ve kararını açıkladı. Mahkeme, Tuncel'in hakkaniyete uygun ve makul sürede yargılanma haklarının ihlal edildiğine karar vererek, dosyayı hak ihlalinin ortadan kalkması için yeniden yargılanması talebiyle yerel mahkemeye gönderdi.

5 Kasım 2006'da İstanbul Bağcılar'da gözaltına alınan Tuncel, tutuklanarak Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulmuştu. Hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Tuncel'e verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay 9'uncu Dairesi tarafından onaylanmıştı.

TUNCEL: KARAR OLUMLU

AYM'nin kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Tuncel, davanın başından beri hukuksuz bir biçimde devam ettiğine vurgu yaparak, yeniden yargılamanın önünün açılmasıyla hukuksuzluğun kısmen giderilmiş olduğunu söyledi. Bundan sonraki sürecin önemli olduğuna dikkat çeken Tuncel, "Hak ve özgürlük mücadeleleri mahkemeler aracılığı ile kısıtlanıyor ve bu bir baskı aracına dönüşmüş durumda. Genel olarak yaşanan bir sorun. Böyle bekleyen binlerce dosya var, önemli olan hakkaniyetli, adaletli bir kararın verilmesi" dedi.  (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ev emekçisine işkenceye protesto

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediyesinde işçilerin yıllar süren mücadelesi toplu sözleşmeyle sonuçlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa