27 Şubat 2015 16:06

Erdoğan'dan Gül'e 'başkanlık' tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Valiler toplantısı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda konuştu. Erdoğan ‘Türk tipi Başkanlık sistemine’ karşı çıkan Abdullah Gül’e cevap verdi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Valiler toplantısı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda konuştu. Erdoğan ‘Türk tipi Başkanlık sistemine’ karşı çıkan Abdullah Gül’e cevap verdi.

Haziran seçimlerine yaklaşırken yine Türkiye’yi ‘birilerinin’ karıştırmaya çalıştığını söyleyen Erdoğan,  “Sandığı provoke edenlere karşı dikkatli olmalısınız, sandık, oy namustur. Seçim sonuçlarına göre yeni Anayasa ve başkanlık sistemi gündemimize gelecek. Başkanlık sistemine geçince valilere geniş yetki verme imkanı olacaktır. Cumhurbaşkanının halkın oylarıyla seçilmesi ilk adımdı” dedi

Erdoğan “Nasıl başkanlık bu tartışılmalı. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmamalıdır” diyen Abdullah Gül’e de, “Çok açık söylüyorum. Türk tipi başkanlık sistemi olmaz diyorlar. Bal gibi olur neden olmazmış. Küba, Rusya, Arjantin hepsinin farklı sistemleri var. Bir arı maharetiyle şöyle çiçeklerden nasibimizi alalım, kendi balımızı yapalım. İşte bizim başkanlık sistemimiz der geleceğe yürürüz.” şeklinde cevap verdi.

Süleyman Şah Operasyonuna ilişkin de konuşan Erdoğan  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kast ederek “Şahsımı, komutanlarımızı, genelkurmay başkanlarımızı hedef alıyorlar. Gayet başarılı bir operasyon yapılmıştır. Bir metrekare toprağımız kaybolmamıştır” dedi.

Erdoğan “Bu bir günlük, iki günlük taa başbakanlık sürecimde başlayan bir süreçtir. O dönemden beri Şah Fırat operasyonunu düşünüyorduk, sonunda nihai kararı verdi” dedi

Cumhurbaşkanı çözüm sürecine ilişkin de şu açıklamayı yaptı: "Açık konuşmak lazım. Ülkemizdeki kaos ve karşımızdaki siyasi partinin tutmu çözüm sürecini sancılı bir duruma sokuyor. Çözüm süreci için her türlü fedakarlığı yaptık. Çözüm sürecini silahlar edebiyen sussun, anaların gözyaşları dinsin diye dedik. Silahların şehre indirilmesine izin veremeyiz. Sokakları, parlamentoyu terörize ederek çözüm olmaz. Biz bütün bunları olmasın diye çözüm süreci diyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Silopili kadınlar erkekleri kaldırıp sandalyelere kendileri oturdu

SONRAKİ HABER

Dersim’deki kurultaydan çağrı: Tarım, hayvancılık ve çevre mücadelesi birlikte olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa