27 Şubat 2015 16:52

Suç işleyen polislerin teşhisi için kampanya

Avrupalı Demokratik Avukatlar (EDL), suça karışmış polislerin teşhis edilebilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması talebiyle Avrupa’da bir imza kampanyası başlattı.

Paylaş

Avrupalı Demokratik Avukatlar (EDL), suça karışmış  polislerin teşhis edilebilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması  talebiyle Avrupa’da bir imza kampanyası başlattı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından  yapılan açıklamada, başlatılan imza kampanyasında suç işleyen polislerin tespiti için yetkili Avrupa makamlarından gerekli adımların atılması, konuyla ilgili yönerge oluşturulması  ve polislerin kimliklerinin açıkça teşhis edilebilmesi sorununa müdahale edilmesi talep edildi.

Kampanya kapsamında toplanacak imzalar Avrupa Komisyonu Komiserleri, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonuna gönderilecek.

ÇHD ve Dünya’da İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupalı Hukukçular Birliği başta olmak üzere  çeşitli hukukçu örgütlerinin desteği ile başlayan  kampanyada hedef , 2015 yılı şubat ayına kadar tüm üye ülkelerde en fazla  imzayı toplamak olarak belirlendi. 

İmza kampanyasında yer alan talepler ise şöyle: “Tüm kolluk kuvvetlerinin üniformalarında teşhise yarar bilgilerinin yer alması zorunlu hale getirilmeli. İlgili kimlik bilgileri belirgin boyut ve özelliklere dayalı olarak basit ve kolaylıkla görülebilir olmalı. Tüm polis memurlarının vatandaşların talebi karşısında kendilerini tanıtmaları zorunluluğu getirilmeli. İlgili kurallara aykırı davrananlara uygulanacak yaptırımları içeren açık bir sistem oluşturulmalı.” (İstanbul/EVRENSEL) 

 

 

ÖNCEKİ HABER

Kışlada 3 ölüm daha, vicdani redde gözaltı!

SONRAKİ HABER

Müze giriş ücretlerine zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa