27 Şubat 2015 15:46

Osman, Şengal konusunda PKK'yi suçladı

Federe Kürdistan Bölgesi Mülteciler İşleri Sorumlusu Nuri Osman Şengali, Şengal konusunda PKK'yi suçladı ve 'Kürdistan Bölgesi ve özellikle de Şengal, PKK’nin faaliyet alanı olmayacaktır' diye konuştu.

Paylaş

Nuçe Net’in haberine göre Kürdistan Federe Kürdistan Bölgesi Mülteciler İşleri Sorumlusu Nuri Osman Şengali, PKK’nin Ezidi Kürtlerini istismar etmeye başladığını iddia etti.

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre Nuri Osman, “Ezidi Kürtleri IŞİD korkusuyla Şengal dağlarına sığındığı zaman, PKK güçleri Ezidilerin olumsuz durumundan ve psikolojisinden istifade ederek onları çeşitli yolarla kendi saflarına çekmeye çalıştılar” dedi.

PKK’nİn Kürdistan Bölgesi’ndeki konumunu güçlendirmek için Ezidilerin içinde bulunduğu durumu istismar ettiğini iddia eden Nuri Osman şunları söyledi:

“Biz, Ezidilerin PKK’ye katılmasını önlemek için onlara gerekli açıklamaları yaptık ve onları aydınlatmaya çalıştık. Biz onlara şunu söyledik. PKK Bir Kürt gücü olmasına rağmen Irak Kürdistan Bölgesine ait bir güç değildir. Bölgede hiçbir rolü bulunmamaktadır. Kürdistan Bölgesi ve özellikle de Şengal, PKK’nın faaliyet alanı olmayacaktır.”   

Nuri Osman, Ezidi Kürtlerinden ne kadarının PKK saflarına katıldığına dair bir soruya bu konuda kesin rakamlara sahip olmadıklarını belirterek cevap verdi ve “Ancak birçoğu PKK’den ayrıldı ve biz de daha fazla Ezidi’nin PKK’ya katılmasına engel olduk” dedi.

IŞİD’in Şengal’e saldırısı sırasında bölgedeki Peşmerge güçlerinin çekilmesi üzerine çok sayıda Ezidi, PKK ve YPG güçleri tarafından kurtarılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aksaray'da yakalanan IŞİD militanı serbest

SONRAKİ HABER

Emekli-Sen: 1 milyon 100 bin emekli bin liranın altında maaş alıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa