27 Şubat 2015 12:43

DTK: Süryaniler ve diğer Hristiyan topluluklar tehdit altında

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Haseke'ye saldıran IŞİD'in bölgedeki Süryanilere ve diğer Hıristiyan toplulukların varlığını tehdit eden saldırı ve katliamlarına karşı uluslararası koalisyon güçleri ile dünyanın tüm demokratik kurum ve kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı.

Paylaş

Şengal ve Kobanê'ye yönelik saldırı ve katliamlarının ardından IŞİD'in yeni hedefi Cêzire Kantonu'nun Haseke kentine bağlı yaklaşık 35 Asuri/Süryani köyleri oldu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından IŞİD tarafından yapılan saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, Hasake'ye bağlı Habur Nehri kıyısında bulunan bu köylere dönük gerçekleştirilen saldırılar sonucunda çoğu kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere 350 kişi kaçırıldığı, köylerin ve kiliselerin ise yakıldığı belirtildi. Saldırılar sonucunda binlerce Asuri-Süryani'nin de IŞİD'in katliamlarından korunmak için Haseke ve Qamişlo kentlerine sığındığı kaydedildi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"DAİŞ çeteleri, Süryani, Keldanî, Asûrî ve Êzdî halklarını tarihi ana vatanlarından koparıp göçertmek istemektedir. DAİŞ çetelerinin Süryani halkımıza yönelik gerçekleştirdiği katliam ve kaçırarak rehin alma uygulamaları, Musul ve Ninova'daki Hıristiyan yurttaşlara yönelik göçertme ve soykırıma uğratma politikasının devamı olarak gerçekleşmiştir. 

DAİŞ çetelerinin halklarımıza yönelik gerçekleştirdiği saldırıların ve katliamların, inançlara. Kimliklere, kültürlere, Tarihi Ninova kentindeki on binlerce yıllık tarihi insanlık değerlerine yapılan saldırılarda da ortaya çıktığı gibi insanlığın tarihi hafızasına, mirasına ve asıl olarak da insanlığın kendisine yönelik olduğu açıktır. Bu nedenle insanlığın varlığına ve binlerce yıllık tüm değerlerine ve mirasına yapılan bu vahşetin önü biran önce alınmalıdır.

Uluslararası koalisyon güçlerini ve dünyanın tüm demokratik kurum ve kamuoyunu, Süryani halkımızın ve bölgedeki Hıristiyan topluluğun varlığını tehdit eden saldırı ve katliamlara karşı harekete geçmeye çağırıyoruz. DAİŞ terör örgütünün tüm Ortadoğu halkları kadar dünyadaki tüm uygarlık değerleri için de büyük tehlike ve tehdit olduğu açıkça ortadadır. Bu nedenle, tüm dünya insanlığını DAİŞ terör örgütüne karşı ortak mücadeleyi yükseltmeye, uluslararası koalisyon güçlerini, DAİŞ çetelerine karşı Süryani Askeri Meclisi, Xabur Savunma Birlikleri ve YPG-YPJ'nin direnişine daha güçlü destek vermeye çağırıyoruz." (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜPRAŞ, 160 milyon TL vergi cezası yerine 55 milyon TL ödeyecek

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...