27 Şubat 2015 08:21

Polis, haber takibi yapan gazetecileri alıkoydu

Ufra'nın Suruç ilçesinde haber takibi yapan özgür basın çalışanları, bir yurttaşı linç girişiminde bulunan polisleri kaydetmek isteyince darp edilip saatlerce alıkonulduktan sonra serbest bırakıldı.

Paylaş

Meclis'te görüşmeleri devam eden ve bazı maddeleri AKP'li vekiller tarafından onaylanarak geçirilen "İç güvenlik" yasa tasarısının hayata geçirildiği merkezlerden biri de Urfa'nın Suruç ilçesi oldu. Haber takibi yapan DİHA Muhabiri İbrahim Polat, Azadiya Welat Gazetesi editörü Bışar Durgut ile gazetenin Suruç çalışanı Mustafa Taşdemir, polisler tarafından darp edilip gözaltına alındıktan 5 saat sonra serbest bırakıldı. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde duydukları silah sesleri üzerine olay yerine geçen gazeteciler, iddialara göre "Dur" ihtarına uymadığı belirtilen Müslüm Aslan ve eşinin bulunduğu aracın polisler tarafından kurşun yağmuruna tutulduğunu gördü. Suruç çarşı merkezinde gerçekleşen olayı görüntülemek isteyen gazeteciler, Aslan'ın polislerin linç girişimine uğradığını görüntüledi. 

Bu esnada haber takibi yapan gazetecilere yönelen polisler, gazetecileri de darp ederek gözaltına aldı. Çarşı Polis Karakolu'na götürülen gazeteciler, Aslan'ın yüz kısmının kanlar içinde olduğunu gördü. Yaklaşık 2 saat sonra hastaneye götürülen gazeteciler darp raporu alırken, gazeteci Durgut fenalık geçirdi. Hastaneden sonra karakola götürülen ve şikayetçi olmamaları için sabah saat 04.00'a kadar tutulan gazeteciler, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Gazeteciler,  kendilerini darp edip haksız yere saatlerce alıkoyan polisler hakkında Suruç Cumhuriyet Savcılığı'nasuç duyurusunda bulunacak. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Soma İmbat'ta bir madenci daha öldü

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa