27 Şubat 2015 05:04

Polisin fail olduğu vakalar artacak

Polis kurşunuyla yaşamını yitirenlerin aileleri, İç Güvenlik Paketi’nden sonra, polis şiddetiyle gelen ölümlerin artacağından kaygılı.

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
Ankara

AKP dışındaki tüm siyasi partilerin itiraz ve protestolarına rağmen Mecliste görüşülen ve bazı maddeleri kabul edilen İç Güvenlik Paketi’nden polis kurşunuyla hayatını kaybeden insanların aileleri de büyük tedirginlik duyuyor. 

İzmir’de polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle aracında polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun, İç Güvenlik Yasası’yla polisin öldürme gücünün daha da yükseltildiğini aktararak tüm polis mağduru ailelerle birlikte milletvekilleriyle görüştüklerini kaydetti. Tursun “Vekillere, elinizi kaldırmadan önce elinizi vicdanınıza koyun dedik” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARIMIZIN KANINI SİZE VERMEYECEĞİZ’

Son sekiz yıl içinde 183 kişinin polis kurşunuyla öldürüldüğünü hatırlatan baba Tursun, “Polis bundan sonra da 1183, kişiyi öldürecektir. Ancak, yaşayan çocuklarımızın kanını onlara vermeyeceğiz. Polise verilen makul şüphe ve duraksamadan vurma yetkisinin bir amacı var. Polis şimdiye kadar çocuklarımızı öldürdükten sonra sembolik de olsa ceza alıyordu. Ancak şimdi tasarı yasalaşınca, polis mahkemelere verilen yetkiyi kullandığını söyleyecek ve bundan sonra failin polis olduğu ölüm olaylarında bir ceza çıkmayacak” diye konuştu.

‘TOPLUMLA MÜCADELE YASASI’

AKP’nin Meclisteki muhalefete rağmen bu yasayı geçirmeye çalıştığını da dile getiren Tursun, şöyle devam etti: “Sanki şimdiye kadar molotof atanlara ceza verilmiyordu. Bir ayrıntı vermek gerekirse İstanbul’da Serap Eser olayı yaşandı. Belediye otobüsüne molotof atıldı ve bu kız yanarak yaşamını kaybetti. Serap Eser davası Baran Tursun Vakfının hedef davalarındandı ve molotof atanın bir MİT mensubu olduğu ortaya çıktı. Burada aslolan; yakan, yıkan sabotaj yapan kendi katillerine, kendi görevlilerine ceza verdirmemek için ellerinden geleni yapmak. O nedenle bu yasa İç Güvenlik Yasası değil toplumla mücadele yasasıdır.”

‘HALKA KARŞI ÖLÜM FERMANI’

Gezi direnişinde Polis Memuru Ahmet Şahbaz’ın kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ise yasa ile AKP’nin günümüz koşullarında yükselen halk hareketinin önüne geçebilmek için hem kendini güvence altına almayı hem de kendi gelecek yaklaşımını halka dikta etmeyi amaçladığını ifade etti. Paketin halka karşı bir ölüm fermanı olduğunu bildiren Sarısülük, işçi sınıfı mücadelesinin, emek mücadelesinin, özgürlük ve hak arama mücadelelerinin artık katliamlarla gerçekleşeceğini söyledi. Sarısülük “AKP demokratik olmayan bir yasa getirerek Türkiye’de demokrasi uyguladığı propagandası yapıyor. Bu tasarının yasalaşması halinde Ethem gibi, Berkin gibi, Medeni gibi, Uğur gibi birçok insan katledilecek. Ama AKP iktidarının bu tasarıyı ortaya koymasının bir göstergesi de siyasal anlamda sonlarının geldiğidir. Türkiye halklarının ortak mücadelesi bu yasayı boşa çıkaracaktır” şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Divan direnişinde baba-oğul yoldaşlığı

SONRAKİ HABER

TEİS: Yükselen döviz kuru ile ilaç bulunamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa