26 Şubat 2015 19:51

Alman Parlamentosu ilk kez PKK yasağını meclis gündemine aldı

Almanya Meclisi'nde Sol Parti'nin "PKK yasağının kaldırılması ve örgütün AB terör listesinden çıkarılması" ile ilgili 6 maddelik talep listesi görüşüldü.

Paylaş

Almanya Meclisi'nde Sol Parti'nin "PKK yasağının kaldırılması ve örgütün AB terör listesinden çıkarılması" ile ilgili 6 maddelik talep listesi görüşüldü.

Farklı konuların tartışıldığı meclis oturumları tam 12 saat sürerken, PKK konusuna yarım saat ayırdı. PKK konusu Federal Meclis gündemine “Kürdistan İşçi Partisi için faaliyet yasağı” şeklinde alındı. Sol Parti Federal Meclis milletvekili ve parti İçişleri Politikaları Sözcüsü Ulla Jelpke, PKK yasağının kaldırılması ve PKK’nın terör örgütü listelerinden çıkarılmasını talep etti. 

“Türkiye ve Ortadoğu’daki değişimlerin; PKK’nın ve Almanya’da kendisine yakın olan örgütlerin gelişimlerinin PKK hakkında yani değerlendirmeler yapılmasını zorunlu kıldığını”  belirten Jelpke ayrıca “PKK yasağının Almanya’da uyuma da zarar verdiğini ve Alman çoğunluk toplumunun Kürtleri kabul etmesi için PKK yasağının kaldırılması gerektiğini” dile getirdi. Jelpke, PKK’nın “tüm yan, parça ve halef örgütlerinin terör listesinden çıkarılmasını, örgüte yakın medya kuruluşları üzerindeki yasakların kaldırılmasını, Federal Adalet Bakanlığı’nın Ceza Kanunu’nun 129’uncu maddesinin B bendine göre yabancı terör örgütü olarak sınıflandırdığı PKK’nın ilgili maddeye göre takibinin iptal edilmesini” istedi. 

Bu arada PKK önerisi görüşülmeden iki saat önce Sol Parti’nin de desteğiyle örgüt yasağının kaldırılması talebiyle Meclis önünde gösteri yapıldı. (BERLİN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emniyet gazete kupürlerini gönderdi

SONRAKİ HABER

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa