26 Şubat 2015 19:23

Şair Jidi Majia Türkçede

Şiirleri belli başlı bütün dillere çevrilen, dünyaca ünlü Çinli Şair Jidi Majia’nın şiirleri Türkçeye çevrildi. Tekin Yayınevi’nden çıkan Gök ve Yer Arasında ismiyle yayımlanan kitabın çevirisini Ataol Behramoğlu yaptı.

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

Şiirleri belli başlı bütün dillere çevrilen, dünyaca ünlü Çinli Şair Jidi Majia’nın şiirleri Türkçeye çevrildi. Tekin Yayınevi’nden çıkan Gök ve Yer Arasında ismiyle yayımlanan kitabın çevirisini Ataol Behramoğlu yaptı.

Taksim Hill Hotel’de Şair Jidi Majia, Ataol Behramoğlu ve kitabın editörü Elif Akkaya’nın anlattığı kitap için Adnan Özyalçıner, Haydar Ergülen, ÂBA Müslim Çelik gibi şair ve yazarlar da bir araya geldi.
Yaklaşık 1 yıldır bu çeviri için uğraştığını söyleyen Behramoğlu, “Onun şiirleriyle yattım, onun şiirleriyle kalktım” dedi. Jidi Majia’yı tanımaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Behramoğlu, gerçek bir şairin sonsuza kadar yaşayacağını belirterek, Majia’nın da bu özellikte bir şair olduğunu vurguladı. 

‘TÜRKİYE’DE ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞİİR GELENEĞİ VAR’

Yayınevi Editörü Elif Akkaya, uzak yollardan geldiği ve iki kültür arasında şiirle aracılık ettiği için Jidi Majia’ya ve Ataol Behramoğlu’ya teşekkür etti.

Şair Jidi Majia, Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, doğu ile batı arasında bir köprü olduğunu söyledi. Majia “Burada çok güçlü bir şiir geleneği olduğunu biliyorum. Türkiye’ye her ciddi şairin gelmesi lazım” diyerek gençliğinde tanıdığı Nâzım Hikmet’in ülkesine gelmenin ve şiirlerinin Türkçeye çevrilmesinin kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi. Bundan dolayı Buda kültüründeki mutluluk anlamındaki yazgıya inandığını söylüyor.

Ataol Behramoğlu’yla tanışmasını anlatan Şair Majia, Çin’de Quinghai Gölü Şiir Festivali sırasında Ataol Behramoğlu’yu tanıdığını, onun da büyük bir şair olduğunu sözlerine ekledi. Şiirlerinin çevirisini Behramoğlu’nun yapmasından dolayı şanslı olduğunu söyleyen Majia, “Şiirlerimin Türkçede doğumunu görmek ve Behramoğlu’nun 50.sanat yılını kutlamak için Türkiye’ye geldim” dedi. Toplantı Jidi Majia’nın şiirlerinin okunmasıyla sona erdi.

JIDI MAJIA KİMDİR?

JIDI Majia, Çin Azınlıklar Edebiyatı Birliği Başkanı, Çin Şiir Birliği Devamlı Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Quinghai Gölü Şiir Festivali’nin kurucusu ve yöneticisidir. “İlk Aşkın Şarkısı” adlı kitabıyla Çin Ulusal Şiir Ödülü’nü kazanan Majia, aralarında Çin Azınlıklar Edebiyat Ödülü ve Rus Yazarlar Birliğince verilen Şolohov Madalyası’nın da bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir.

ÖNCEKİ HABER

Metroda merdiven kazası, çok sayıda kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Adana'da düğünde çıkan silahlı kavgada yaralanan 2 çocuktan biri öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa