26 Şubat 2015 18:14

AKP'li Babuşçu'ya retweet tepkisi

AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu'nın tartışmalara yol açan 'Osmanlı İmparatorluğu'nun 90 yıllık reklam arası sona erdi' twitinin ardından bugün 'Başkan RTE' isimli kullanıcının 'Bizans dostu kahpe İnönü' tiwitini retweetledi. 1 saat sonra da bu tweeti sildi.

Paylaş

Twitter'da 'BAŞKAN RTE' isimli kullanıcının 'Bizans Dostu Kahpe İsmet İnönü' yazılan bu başlığın altına ise şu ifadelere yer verildi: "Lozan Barış Antlaması madde 129: Türk hükümetince Anzak (Arıburnu) bölgesindeki toprak parçaları İngiliz İmparatorluğuna bırakılacaktır... Evet, uğruna 253 bin şehit verdiğimiz Arıburnu İsmet İnönü tarafından İngiltere toprağı haline getirilmiştir. Gelibolu Arıburnu sahilinde Türk devleti asker bulunduramaz, hiçbir şey inşa edemez. İnanmayan Geziciler, ulusalcılar, CHP'liler Lozan Antlaşmasının 129. maddesini okusun da Lozan'ın başarı mı yoksa hezimet mi olduğunu öğrensin. Cumhuriyetin lider sultası Lozan'da; Suriye, Mısır, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Cezayir, Libya, 12 Adalar ve Balkanları verip geldi."

AKP Balıkesir Milletvekiil Tülay Babuşçu'nun bu tweeti 1 saat sonra sildiği görüldü.

TEPKİ GÖRDÜ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, "Bir milletvekilinin Türkiye Cumhuriyetinin kurucularından 2'nci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ile ilgili böyle bir twit paylaşmasını şiddetle ve nefretle kınıyorum. Aynı zamanda aynı kınamayı iktidar partisinin gurubunun da yapmasını diliyorum. Neyzen Tevfik'in meşhur bir şiiri var. 'Ne ararsın tanrı ile aramda' Bu şiirin son kıtasını Tülay Babuşçu'ya ithaf ediyorum. Kendisini meczup, sapkın ve şerefsiz ilan ediyorum" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, böyle bir bilginin taraflarına ulaşmadığını belirterek, "Suç şahsidir. AKP grubuna dönük bir suçlamada bulunamaz hiç kimse. Burada ifade edildiği gibi ifadeler kullanıldıysa ve gerçek kişi olarak bu ifadeler kullanılmışsa biz AKP olarak böyle bir ifadeye tasvip etmeyiz. Gerekli araştırmalara yapacağız"dedi.

TBMM Grup Başkanvekili Sadık Yakut ise "İlgili partinin gereğini yapmasını temenni ediyorum"dedi.

ÖZÜR DİLEDİ

Tepkiler üzerine söz alan Tülay Babuşçu, "Başlığı fark etmeden retweet yaptığım içerikle ilgili özürlerimi sunuyorum. Bir kastım yoktu. Dikkatsizlik sonucu olmuştur. Huzurlarınızda tekrar rahmetle anıyorum ruhu şad olsun. Hepinizden özür diliyorum" diye konuştu. Ardından TBMM başkanvekili Sadık Yakut birleşime 10 dakika ara verdi.

GERGİNLİK ÇIKTI

Verilen ara sırasında CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, AKP grubunun ön sırasında bulunan Babuşçu'ya sözlü tepki gösterdi. Unun üzerine gerginlik çıktı ve AKP ile CHP'li milletvekileri arasında tartışmalar yaşandı. Ardından iki partinin milletvekillerini araya giren diğer milletvekilleri uzaklaştırdı. (Ankara/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Liman özelleştirmesi hukuk dışı yapıldı’

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa