26 Şubat 2015 16:34

YPG'den Til Hemis ve Kobanê açıklaması

YPG Basın Merkezi, son 24 saatte Kobanê’de 11, Til Hemîs bölgesinde 37 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü, birçok köy ve stratejik alanın da IŞİD'den temizlendiğini bildirdi.

Paylaş

YPG Basın Merkezi, Kobanê, Til Hemis ve Til Temir alanlarında devam eden eylem ve çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

YPG açıklamasında Til Hemis’in kuzey ve kuzeydoğusunda bulunan Naim El Hiyal, Küçük Hisewiye ve Helkanê köylerinin şiddetli çatışmalar ardından YPG güçlerinin kontrolüne geçtiğini, güneyde ise Şura Naif Emrî, Erca Şêhan, Til Hebeş,  Wawîyyê, Zîba köyleriyle Mezraa Cerba ve Til Xidir alanlarınının IŞİD'den temizlendiğini kaydetti.

YPG’nin Cizîrê ve Kobanê’deki operasyonlara ilişkin açıklaması şöyle:

"DAIŞ çetelerinin Cizire Kantonu üzerindeki tehdidini bertaraf etmek amacıyla başlatılan operasyon beşinci gününde başarıyla devam etmektedir. Operasyona aktif katılım sağlayan ve bölgedeki Arap aşiretlerinden oluşan Cêyş El Senadîd güçleriyle birlikte hızlı bir şekilde ilerleyen güçlerimiz, dün gece birçok köy ve stratejik alanı çetelerden temizlemiştir."

'ÖLDÜRÜLEN IŞİD'LİLERİN 3'Ü TÜRK'

“Til Hemis’in kuzey ve kuzeydoğusunda bulunan Naim El Hiyal, Küçük Hisewiye ve Helkanê köyleri şiddetli çatışmalar ardından güçlerimizin eline geçmiştir. Bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 37 çete üyesi öldürülmüştür. Bu çetelerden 20’sinin cenazesi güçlerimizin elinde bulunmaktadır. Öldürülen çetelerden 3’ü Türk, biri de Ebu Qutada isimli çete emiridir.”

KOALİSYON UÇAKLARI DA DESTEK VERİYOR 

“Bugün sabah saatlerinde aynı alanda güçlerimizin ilerleyişini durdurmak isteyen çeteler 3 ayrı bombalı araçla intihar saldırısı girişiminde bulunmuştur. Bu araçlardan 2’si operasyona aktif destek sunan koalisyon güçlerinin hava saldırısıyla, 1 araç da güçlerimiz tarafından çetelerin içinde patlatılarak imha edilmiştir.”

TİL HEMÎS'TE ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR 

Dün gece güney cephesinde başlatılan saldırılar sonucunda güçlerimiz Şura Naif Emrî, Erca Şêhan, Til Hebeş,  Wawîyyê, Zîba köyleriyle Mezraa Cerba ve Til Xidir alanlarını çetelerden temizlemiştir. Bugün sabah saatlerinde güçlerimiz Til Hemis’in güneyinden yeni bir saldırı başlatmıştır. Güçlerimiz ile çete grupları arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle devam etmektedir.

Operasyonun son 24 saatlik bölümünde kahramanca savaşarak saldırılarda aktif rol oynayan 4 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.”

YPG Basın Merkezi, Til Temir’de devam eden çatışmalara ilişkin de şöyle dedi:

“DAIŞ çetelerinin Til Temir bölgesinde yaşayan Asurî halkımıza yönelik katliam saldırıları devam etmektedir. Bölge halkı ve güçlerimizin görkemli direnişiyle çete saldırıları durdurulmuş, birçok bölgede çetelere ağır darbeler vurulmuştur.

Bu kapsamda dün gece güçlerimiz Til Temir’e bağlı Büyük Xebiş köyüne yönelik bir operasyon düzenlemiştir. Operasyon sonucunda köyün bir bölümü güçlerimizin denetimine geçmiştir. Yine Xabur suyu üzerinde botlarla sızma girişiminde bulunan çeteler de vurulmuş ve geri püskürtülmüştür. Operasyon ve çatışmalardaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir. Güçlerimiz ve çete grupları arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle devam etmektedir.”

KOBANÊ'DE 11 IŞİD ÜYESİ ÖLDÜRÜLDÜ

Kobanê direnişinin 164. gününde devam ettiğini de belirten YPG Basın Merkezi, Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi çerçevesinde ilerleyen YPG güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını belirterek şu ayrıntıları paylaştı:

Beyadiyê köyü tümden çetelerden temizlendi

“Dün gece Kobanê’nin batısında düzenlenen operasyonla Beyadiyê köyü tümüyle çetelerden temizlenerek özgürleştirilmiştir. Operasyonda tespit edilebilen 11 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz 5 çete cenazesiyle birlikte 2 adet BKC ve 1.000 adet BKC mermisi, 2 adet B7 roketatar, 3 adet kaleşnikof, 1 adet dürbün ve 2 adet telsiz cihaz ele geçirmiştir.

Kobanê’nin doğusunda güçlerimizin özgürleştirdiği bölgelere yönelik dün gece çeteler tarafından bir saldırı düzenlenmiştir. Çok sayıda zırhlı araçla düzenlenen saldırılar sonucunda şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Derfilît, Bexdik, Eydanê ve Gultepe köylerinde yaşanan çatışmalarda şu ana kadar tespit edilebilen 9 çete üyesi öldürülmüştür. Öldürülen çetelerden biri Çeçen uyruklu bir çete başıdır.”

YPG, son 24 saat içinde yaşanan çatışma ve gerçekleştirilen operasyonlarda 7 savaşçılarının da Kobanê'de yaşamını yitirdiğini duyurdu. (ANHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

F.O davasında zanlıya 12 yıl ceza verildi

SONRAKİ HABER

Emekli-Sen: 1 milyon 100 bin emekli bin liranın altında maaş alıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa