26 Şubat 2015 16:00

‘Cihatçı John’un kimliği belli oldu

IŞİD örgütünün paylaştığı videolarda, Batılı rehineleri öldürürken görülen militanı ‘Cihatçı John’un kimliği belli oldu.

Paylaş

BBC’nin elde ettiği bilgilere göre ‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanı, Londra’da yaşayan Kuveyt doğumlu İngiltere vatandaşı Muhammed Emwazi.

Emwazi’nin bir süredir İngiltere güvenlik yetkililerinin radarında olduğu belirtildi. Fakat ismi paylaşılmamıştı.

2006 yılında Somali’ye giden Emwazi’nin, Somalili örgüt eş Şebab’la bağlantılı olduğu iddiasıyla, İngiltere’nin terörle mücadele birimi tarafından ‘Terör riskine karşı halkı koruma amacıyla hakkında denetim kararı’ çıkarılan şüphelilerden biri olduğu bildirildi.

Emwazi ilk olarak geçen ağustos ayında internette paylaşılan bir videoda Amerikalı Gazeteci James Foley’i öldürürken görülmüştü.

IŞİD militanı daha sonra da, Amerikalı Gazeteci Steven Sotloff, İngiliz Yardım Görevlisi David Haines, İngiliz taksi Şoförü Alan Henning ve ‘Peter’ olarak bilinen Amerikan Yardım Görevlisi Abdülrahman Kassig’in kafalarını keserken görüldü.

Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto’nun geçen ay öldürülmeden önce paylaşılan videolarında da Emwazi görülüyordu. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Şam ziyareti Fransa’yı karıştırdı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa