26 Şubat 2015 15:04

Ekolojik bir Kobanê için çevreciler çalışmalarına başladı

İstanbul, İzmir, Mersin ve Ankara da kurdukları Kobanê'yi İnşa Etme Platformu ile Kobanê'nin inşa sürecinde yer almak için kolları sıvayan Bûka Baranê Ekoloji Hareketi, Suruç'ta ikamet eden Kobanêlilerle "Nasıl bir Kobanê" anket çalışması ile çalışmalarına başladı.

Paylaş

Farklı birçok kesim Kobanê'nin yeniden inşa sürecine katkı sunma amacıyla harekete geçti. Kürdistan Ekoloji Hareketi öncülünde örgütlenen Bûka Baranê Ekolojik Çevre Hareketi'de, bu kapsamda rol almak isteyen çevrelerden birisi.

Bûka Baranê'nin üyelerinden Mehmet Kaplan, Rojava Anayasa'ın da ekolojik kentler yaratmanın yer aldığını, bu maksatla da farklı ülkelerden birçok ekolojik çevrenin Kobanê için gelmek istediğini belirtti.

'NASIL BİR KOBANÊ' ANKETİ

PYD Eş Başkanı Salih Muslim'in yapmış olduğu çağrı üzerine böyle bir girişimde bulunduklarını aktaran Kaplan, "Sosyal medya üzerinden bir çok kişiyle bir araya gelme fırsatımız oldu ve yeniden inşa sürecinde yer almamız gerektiğini kararlaştırdık. Bu kararı aldıktan sonra da Kobanê Kantonu yöneticileri ile ilişkilerimiz oldu. İnşaya başlamadan önce de Kobanêli yurttaşların görüşlerini almak istedik" diye belirtti. 

Bu sebeple Kobanêliler arasında "Nasıl bir Kobanê" başlıklı bir anket çalışması yaptıklarını ve olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen Kaplan, şunları aktardı: "Temel amacımız ekolojik bir kentin inşasıdır. Bu konuyu yurttaşlara doğrudan sorduk. Belki ilk başlarda bir çoğunun ekolojik kent girişiminden haberi yoktu. Bizde yeniden inşa edilen kent için tercihleri olsun istedik ve bu konuda ön aktarımlarımız oldu." 

ROJAVA ANAYASASI'NA UYULACAK

Anket çalışması sırasında halkla bazı toplantılar yaptıklarını dile getiren Kaplan, "Çalışmalarımız Rojava Anayasası'nda belirtilen ekolojik kent tanımlamaları ve Kürt Özgürlük Hareketi'nin ekolojiye bakış açısına göre şekilleniyor. Kanton yöneticilerinin olumlu yaklaşımı bu işi yürütme noktasında bize güç verdi" dedi.

'YENİDEN İNŞA PLATFORMLARI KURULUYOR' 

Anket çalışmalarında Kobanêli yurttaşlara sordukları sorulardan da bahseden Kaplan, konuşmasını şöyle tamamladı: "Kobanê de nasıl bir yaşamınız vardı? Evleriniz nasıldı? Bahçesi var mıydı? Ve benzeri soruları sorduktan sonra ekoloji hakkında bazı ön bilgilendirmelerimiz oluyor. Sonradan sorularımızı direk soruyoruz. Ekolojik kent fikri için halktan çok iyi tepkiler alıyoruz. Çalışmalarımızı takip etmek isteyenler de bizi sosyal medya üzerinden 'Kobanê'yi İnşa Etme Platformu' üzerinden takip edebilirler. Şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Mersin ve Ankara da bu platformlarımızı kurduk ve şimdi de Suruç'ta bunu kurmak istiyoruz." (Urfa/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu çocuklar: Cezaevine gelen sarıklılar IŞİD'e katılmamızı istiyor

SONRAKİ HABER

Cezayir seçimlerinde boykot etkili oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa