26 Şubat 2015 11:29

Çinli Şair Jidi Majia’nın şiirleri Türkçe’de

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

Şiirleri belli başlı bütün dillere çevrilen, dünyaca ünlü Çinli Şair Jidi Majia’nın şiirleri Türkçe’ye çevrildi. Tekin Yayınevi’nden çıkan Gök ve Yer Arasında ismiyle yayınlanan kitabın çevirisini Ataol Behramoğlu yaptı. Taksim Hill Hotel’de Şair Jidi Majia, Ataol Behramoğlu ve kitabın editörü Elif Akkaya’nın anlattığı kitap için Adnan Özyalçıner, Haydar Ergülen, ÂBA Müslim Çelik gibi şair ve yazarlar da bir araya geldi.
Yaklaşık bir yıldır bu çeviri için uğraştığını söyleyen Behramoğlu, “Onun şiirleriyle yattım, onun şiirleriyle kalktım” dedi. Jidi Majia’yı tanımaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Behramoğlu, gerçek bir şairin sonsuza kadar yaşayacağını belirterek, Majia’nın da bu özellikte bir şair olduğunu vurguladı. 

‘TÜRKİYE’DE ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞİİR GELENEĞİ VAR’
Yayınevi editörü Elif Akkaya, uzak yollardan geldiği ve iki kültür arasında şiirle aracılık ettiği için Jidi Majia’ya ve Ataol Behramoğlu’ya teşekkür etti.
Şair  Jidi Majia, Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu söyleyerek, doğu ile batı arasında bir köprü olduğunu söyledi. Majia “Burada çok güçlü bir şiir geleneği olduğunu biliyorum. Türkiye’ye her ciddi şairin gelmesi lazım” diyerek gençliğinde tanıdığı Nazım Hikmet’in ülkesine gelmenin ve şiirlerinin Türkçe’ye çevrilmesinin kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi. Bundan dolayı Buda kültüründeki mutluluk anlamındaki yazgıya inandığını söylüyor.
Ataol Behramoğlu’yla tanışmasını anlatan şair Majia, Çin’de Quinghai Gölü Şiir Festivali sırasında Ataol Behramoğlu’nu tanıdığını, onun da büyük bir şair olduğunu sözlerine ekledi. Şiirlerinin çevirisini Behramoğlu’nun yapmasından dolayı şanslı olduğunu söyleyen Majia, “Şiirlerimin Türkçe’de doğumunu görmek ve Behramoğlu’nun 50.sanat yılını kutlamak için Türkiye’ye geldim” dedi. Toplantı Jidi Majia’nın şiirlerinin okunmasıyla sona erdi.

JIDI MAJIA KİMDİR?
Jidi Majia, Çin Azınlıklar Edebiyatı Birliği Başkanı, Çin Şiir Birliği Devamlı Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Quinghai Gölü Şiir Festivali'nin kurucusu ve yöneticisidir. "İlk Aşkın Şarkısı" adlı kitabıyla Çin Ulusal Şiir Ödülü'nü kazanan Majia, aralarında Çin Azınlıklar Edebiyat Ödülü ve Rus Yazarlar Birliğince verilen Şolohov Madalyası'nın da bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibidir.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ramazan Akyürek gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Ceren Özdemir'in ardından: Bale öğretmeni olmak istiyordu, hayatını sanata adamıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa