26 Şubat 2015 10:57

Kobanê'nin inşası için uluslararası kongre yapılacak

Cizîre Kantonu eş başkanları Hediye Yusuf ve Ekrem Hiso, Kobanê'nin yeniden inşası için temaslarını tamamlayarak geldikleri Suruç'ta, Kobanê'nin inşası için ilerleyen günlerde uluslararası bir kongre yapılacağının bilgisini paylaştı.

Paylaş

Cizîr Kantonu eş başkanları Hediye Yusuf ile Ekrem Hiso'nun da aralarında bulunduğu heyet, Kobanê'nin inşası için yapılan temaslarının ardından Suruç'a geldi.

Kobanê'nin inşası için ilerleyen günlerde uluslararası bir kongre yapılacağını ifade eden Hediye Yusuf, Kobanê'nin inşası için kanton yöneticileri ve YPG/YPJ ile görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Cizîr ve Efrîn kantonlarının Kobanê için neler yapabileceği konusunda kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Yusuf, her 3 kantonun toplantı sonucunda önemli kararlar aldığını dile getirdi.

Kobanê'nin yeniden inşası için öncelikle Murşitpınar (Kobanê Serxet) Sınır Kapısı'nın açılması gerektiğine vurgu yapan Yusuf, Kobanê'nin yeniden inşası için öncelikle tüm zararların tespit edilmesi gerektiğini ve bu doğrultuda herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirtti. 

'KORİDOR AÇILMALI' 

Kobanê için uluslararası bir kongreye gidileceğini söyleyen Yusuf, "Güçlü bir çalışma yürütmemiz için uluslararası bir kongre gerçekleştireceğiz. Bu kongre her 3 kantonumuz için önem arz etmektedir. Kantonlar el ele verip Kobanê için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunun için de acilen bir koridorun açılması gerekiyor. Güçlü bir çalışma yürütmemiz için acilen bir koridor açılmalıdır. Bunun için her 3 kantonun dışişleri bakanı diplomatik görüşmeler gerçekleştiriyorlar" diye konuştu. 

KANTONLAR KOBANÊ İÇİN HAZIR 

Cizîre Kantonu Eş Başkanı Ekrem Hiso ise Kobanê'nin inşası için uluslararası yardımın gerekli olduğunu yineleyerek, bu yardımların ulaşması içinde koridorun açılmasının şart olduğunu dile getirdi. Her 2 kantonun Kobanê için hazır olduğunu ifade eden Hiso, "Kobanê tüm insanlığın onurunu kurtarmıştır. Destansı bir direniş örneği ile DAIŞ çetelerine karşı savaşan YPG/YPJ'lilerin sayesinde Kobanê düşmedi. Bu sebeple herkes Kobanê için seferber olmalıdır. Bunun için ilerleyen zamanlarda bir kongre yapmayı düşünüyoruz. Tüm kamuoyunun duyarlı olması gerekiyor" ifadesinde bulundu. (Urfa/DİHA)

Foto: Herdem Doğrul

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bitlis'te 260 toplu mezar açılmayı bekliyor

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa