26 Şubat 2015 05:03

Gazze'de trajedi hâlâ devam ediyor

İsrail’in 8 Temmuz’da başlattığı saldırılarda binlerce ev yıkıldı. Şimdi Gazzeliler kış şartları altında yaşam mücadelesi veriyor. Filistin Halk Partisi Temsilcisi Jamal Alarja ‘Gazze’de trajedinin bitmediğini’ dile getiriyor.

Paylaş

Özlem TEMENA
İstanbul

İsrail’in 8 Temmuz’da Gazze’ye yönelik saldırılarının bilançosu oldukça ağır oldu. Saldırıların ardından Gazze’de kış şartlarında yaşamlarını sürdürmeye devam eden Gazze’liler hâlâ İsrail kuşatması altında yaşamaya devam ediyor. Filistin Halk Partisi Temsilcisi Jamal Alarja İsrail saldırılarının bitmesine rağmen Gazze’de trajedinin devam ettiğini söylüyor. Filistin aynı zamanda geçtiğimiz yıl İsrail’e karşı bir çok zafer kazanmış durumda. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Filistin yasa tasarını reddetmesinin ardından Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduklarını belirten Alarja uluslararası topluma çağrıda bulunarak desteğe ihtiyaçları olduklarını belirtiyor.  

İsrail 8 Temmuz’da Gazze’ye yönelik bir saldırı başlattı, yaklaşık bir ay süren saldırılarda binlerce insan yaşamını yitirdi? Saldırıların üzerinden 6 aydan fazla zaman geçti, peki bu süreçte neler yaşandı? Şu anda son durum nedir Gazze’de? 
İsrail Hamas’ın saldırı düzenleyeceği iddiasıyla bir savaş başlattı. İsrail bu süreçte uluslararası toplumu dinlemedi. Bu saldırılardan sonra da büyük bir trajedi yaşandı. Savaş zamanları sivil insanlar için zor zamanlardı. 2 bin insanımızı şehit verdik. 20 binden fazla insan yaralandı, yarım milyondan fazla insan evsiz kaldı. Şu anda binlerce ev yıkılmış durumda. İnsanlar şimdi çok zor yaşam şartlarında yaşıyorlar. İnsanlar dışarıda yaşıyor, ev yok para yok su yok hastane yok, okul yok..  Yaşamı daha da zorlaştırıyor bu durum. Kış aylarındayız ve evlerin yapılması yani Gazze’nin yeniden yapılandırılması için gerekli olan paraya İsrail el koymuş durumda. Aslında trajedi devam ediyor diyebiliriz. Zaten İsrail kuşatması altında yaşıyoruz. Gazze hâlâ bu kuşatmanın altında yaşıyor. 

İSRAİL KUŞATMASININ KALKMASINI İSTİYORUZ
İsrail’in kuşatmasını kaldırmasını öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karar tasarısı veto edildi. Bu vetonun ardından Filistin Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurdu ve başvurusu kabul edildi. Neler planlanıyor bundan sonrası için?

İsrail saldırılarıyla yaz aylarında büyük bir trajedi yaşandı. Bu nedenlerden dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurduk. İsrail kuşatmasının kalkmasını istiyoruz. Bunun için desteğe ihtiyacımız var. 

MUHALEFET BİR ARAYA GELMELİ
Hamas ve el-Fetih, aralarında dört yıldır süren anlaşmazlığı sona erdirmek için Kahire’de bir uzlaşma anlaşması imzaladılar. Siz de Filistin’de faaliyet yürüten politik bir parti olarak, nasıl değerlendiriyorsunuz bu anlaşmayı? 

Hamas ve el Fetih’in iş birliği önemlidir. Çünkü İsrail saldırılarına karşı birlikte mücadele etmeliyiz. Bize göre sadece ikisi değil tüm politik güçler bir araya gelmelidir. İsrail karşısında güçlendirir. Partimiz Filistin muhalefetinin birleşmesini istiyor. Karşımızda bize karşı saldırıları devam eden İsrail’in karşısında birleşik bir mücadele ederek kazanmalıyız. İsrail kuşatmasını ancak böyle kırabiliriz?s

Filistin sorununun çözülmesi için pek çok teori geliştiriliyor. Peki Filistin halkı gelecekten ne istiyor? Filistinliler nasıl bir yaşam sürmek istiyor?

Filistinler tüm insanlar gibi özgür yaşamak istiyorlar.  Normal bir yaşam istiyorlar aslında çocuklarının korkusuzca okula gittikleri, her insanın işinin olduğu normal bir yaşam. Gazze’de iş yok yüzde yirmi işsizlik var. İnsanların işe ihtiyacı var. Öncelikli olarak Gazze’de ve Batı Şeria’da İsrail kuşatmasının kalkması gerekiyor. Filistinliler nefes alabilmeliler. Sorunlarının çözümü ancak bağımsız bir devletle çözülür elbette.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye lirası yerini ABD dolarına bırakıyor

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa