Gökçekonak köylülerinin alçı taşı ocağı isyanı

Gökçekonak köylülerinin alçı taşı ocağı isyanı

Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Gökçekonak köyü sakinleri, köylerinde açılan alçı taşı ocağının çevreyi tahrip ettiğini belirterek, ocağın bir an önce kapatılması talebini dile getirdi.Bu amaçla alçı taşı ocağı önünde açıklama yapan köylüler, &ldquo

Kemal Özer

Bu amaçla alçı taşı ocağı önünde açıklama yapan köylüler, “Açılan Alçı Taşı Ocağının Durdurulması İçin Buradayız, Gökçekonak Halkı” yazan pankart açtı.

Açıklamada konuşan Köy Muhtarı Cahit Satık, 2007 yılında başlanan ve işletmeye açılan ocağın hayatlarını her anlamda olumsuz etkilediğini söyledi.

Satık, “Ocak açıldıktan sonra bölgede arıcılık bitme noktasına geldi. Meralarımız tahrip edildi, ağaçlar kesildi, özel mülkiyetlerimize girildi, derelerimiz kirletildi, köy yollarımız tahrip edildi. 17 haneli köyümüze yerleşmek isteyenler bu manzarayı gördükten sonra vazgeçiyorlar” dedi.

Ocağın bir an önce kapatılması talebini dile getiren Muhtar Cahit Satık, işletmenin ÇED raporunun da olmadığını, bütün bunları ilgili mercilere bildirmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Köylülere destek amacıyla açıklamaya katılan İHD Dersim Şube Başkanı Avukat Barış Yıldırım da yaptığı açıklamada, 1990’lı yıllarda TBMM Araştırma Komisyonu Raporlarına göre Dersim’den 40 bin 933 kişinin göç ettirildiğini, bu ve benzeri uygulamaların bölgeyi insansızlaştırmayı amaçladığını kaydetti.

Bu tip ocaklar için ÇED raporu ve stratejik etki değerlendirmesinin yapılması gerektiğine işaret eden Avukat Yıldırım, Anayasada yer alan her bireyin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunu belirten maddesini hatırlattı.

Ocak nedeniyle ekolojik sistemin yanı sıra, Pülümür Çayı’nda yüzen, çevrede piknik yapanların da etkilendiğini dile getiren Yıldırım, ocağın derhal kapatılması gerektiğinin altını çizdi. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net