25 Şubat 2015 19:33

Nihat'ın öldürülme görüntüleri, halkı kışkırtıyormuş!

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak’ta polisler tarafından açılan ateş sonucunda hayatını kaybeden Nihat Kazanhan’ın ölüm görüntülerinin üst üste yayınlanmasının 'zaten hassas olan bölge halkı içinde kışkırtıcı' nitelikte olduğunu iddia ederek CNNTürk’te yayınlanan Her Şey Dahil programına para cezası verdi.

Paylaş

Çağrı SARI
İstanbul

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak’ta polisler tarafından açılan ateş sonucunda hayatını kaybeden Nihat Kazanhan’ın ölüm görüntülerinin üst üste yayınlanmasının “zaten hassas olan bölge halkı içinde kışkırtıcı” nitelikte olduğunu iddia ederek CNNTürk’te yayınlanan Her Şey Dahil programına para cezası verdi. Karar, muhalefet partilerinin RTÜK'teki temsilcilerinin itirazına rağmen onaylandı.

CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ali Öztunç, karara karşı oy kullandığını Twitter adresinden duyurdu: "Cizre'de öldürülen 12 yaşındaki Nihat'ın vurulma anı görüntülerini yayınlayan kanallara verilen ceza yanlış oldu. Böyle bir görüntü dünyanın her yerinde haberdir ve yayınlanır. Bundan dolayı ceza verilmesi demokrasi ile açıklanamaz. Ben karşı oy kullandım. Duyrulur."

CNNTürk’te yayınlanan ve Mirgün Cabas’ın sunduğu Her Şey Dahil programında 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın vurulma anının görüntüleri yayınlanmış, devlet ve hükümet yetkililerinin sorumluluğu tartışılmıştı. RTÜK, Her Şey Dahil programında Nihat’ın babası Mehmet Emin Kazanhan ile yapılan telefon bağlantısında vurulma anının 31 kez, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ile yapılan konuşma esnasında da 26 kez tekrarlandığını belirtti. RTÜK raporunda vurulma anının defalarca gösterilerek mozaik kullanılmamasını, aksine aydınlatarak belirginleştirilmesini ihlal olarak değerelendirdi. RTÜK; acı, ızdırap ve ölüm anları gibi izleyicide acıma hissi uyandıracak türden haberlerin sunumunda kamu yararı gözetilmesi gerektiğini vurguladı.
RTÜK raporunda şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu programda çocuğun vurulma anı, efektlerle desteklenip daha etkileyici hale sokulmakta ve bu görüntüler neredeyse kesintisiz olarak ekranda tutulmaktadır. Bu durum, zaten hassas olan bölge halkı için de kışkırtıcı niteliktedir. Küçük bir çocuğun ölüm anının bu kadar tekrarlanması kamuya fayda sağlamayacağı gibi, çocuğun yakınları için üzüntü verici niteliktedir. İnsan onuruna aykırı olan bu tutumun, kamusal yayıncılık bilinciyle bağdaşmadığı düşünülmektedir.
Sonuç olarak CNNTürk yayın kuruluşunun bu yayını ile yayın esas ve usulleri hakkında yönetmeliğin 8. maddesinin 1. fıkrasının (Ç) bendinde belirtilen - ... insanların yaralanma acı çekme, ölüm anları ve benzeri durumlar duygu sömürüsüne yol açacak biçimde verilemez... Güvenlik kamerası veya benzeri yöntemlerle yapılan kayıtlar, ancak insan onuruna ve kişilik haklarına saldırı içermemesi halinde ilgililerin izni ile yayınlanabilir..../ şeklindeki düzenlemeyi, dolayısıyla 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların kuruluş ve Yayın Hizmetleri hakkında kanunun 8. maddesinin 1. Fıkrasındaki Ç bendinde yer alan - insan onuruna... aykırı olamaz - şeklindeki hükmünü ihlal ettiği düşünülmektedir.”
Nihat Kazanhan’ın vurulma anı görüntülerini yayınlayan Fox TV ve Halk TV'ye de aynı gerekçelerle ceza verildiği öğrenildi. 

Nihat'ı öldüren polisin adını veren özel harekatçı tahliye edildi

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP: Yolsuzlukla suçlanan iki akademisyen Bingöl'e atandı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa