25 Şubat 2015 19:15

HDP: Yolsuzlukla suçlanan iki akademisyen Bingöl'e atandı

HDP Bingöl İl Örgütü, yolsuzluk davasında yargılanan iki akademisyenin Bingöl Üniversitesi'ne atanmasına tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Bingöl İl Örgütü, Elazığ Belediyesi ihale komisyonunda yer alan ve haklarında yolsuzluk nedeniyle dava açılan iki akademisyenin Bingöl Üniversitesi'ne atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Elazığ Belediyesi'ndeki yolsuzluk davasında sanık olarak yargılanan M.U. ve N.G. adlı kişilerin, Bingöl Üniversitesi'ne nasıl atandığının hesabının verilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Bingöl Üniversitesi, sürekli skandalların olduğu bir üniversite haline geldi. Kadrolaşma iddiaları sürekli dillendirilmesine rağmen, hiçbir inceleme ya da soruşturma başlatılmadı. Eğitim yuvası olması gereken Üniversite, sürekli basına skandallarla çıkıyor. Elazığ Belediyesi'nde yapılan ihalede görevlendirilen iki kişinin de aralarında bulunduğu 46 kişi hakkında yolsuzluk soruşturması açılıyor. Haklarında yolsuzluk soruşturması devam eden iki kişi ise Bingöl Üniversitesi'nde çalıştırılıyor. Üstelik mahkeme bu iki şahsa yolsuzluktan ceza veriyor. Yolsuzluktan ceza alan şahıslar mı bizim gençlerimizi eğitecek?" denildi.  

Mesai saatlerine de değinilen açıklamada, "Yine basına yansıyan bir diğer iddia ise, memurlara mesai saatleri dikta edilirken, üst kademedeki idari ve akademik kadrolara serbestlik tanınıyor. Bu ayrımcılık, kadrolaşmanın mı ürünü, yoksa mesai saatlerine uymayanları birileri mi koruyor? Rektörlüğün bu sorulara cevap vermesi gerekiyor" ifadelerine yer verildi.

Üniversitede öğrencilere yönelik baskıların olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Öğrencilerimize haksız ve hukuksuz bir şekilde soruşturmalar ve cezalar veriliyor, baskılar uygulanıyor. Bingöl Üniversitesi baskıları öyle bir dereceye getirdi ki, öğrenciler sınıflarında olması gerekirken, baskılara karşı bedenlerini açlığa yatırıyorlar. Bir üniversite düşünün ki, öğrencilerini eğiteceği yerde, açlık grevine sürüklesin. Unutulmamalıdır ki bu öğrencilerimiz yalnız ve sahipsiz değil, Bingöl halkı öğrencilerimizin yanında olacaktır, Öğrencilerimizi bu hale getiren zihniyetleri kınıyoruz" denildi. (Bingöl/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP binasına yapılan saldırı protesto edildi

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa