25 Şubat 2015 18:01

Van’da 8 Mart'ın gündeminde İç Güvenlik Paketi de var

Van'da düzenlenen basın toplantısıyla, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri başladı. Toplantıda konuşan Rojîn Kadın Yaşam Merkezi Koordinatörü Erbağa, İç Güvenlik Paketi'ne karşı da mücadele edileceği belirtildi.

Paylaş

Fazıl ERÜŞ
Van

Van'da düzenlenen basın toplantısıyla, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri başladı. Toplantıda konuşan Rojîn Kadın Yaşam Merkezi Koordinatörü Behice Erbağa, İç Güvenlik Paketi'ne karşı da mücadele edileceği belirtildi.
KJA bileşenleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla "Kobanê'de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim" şiarıyla gerçekleştireceği etkinliklerin ilkini gerçekleştirdi. 
Rojîn Kadın Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, KJA bileşenlerinin yanı sıra Belediye Eş Başkanları katıldı. Kadınlar ulusal kıyafetler giyerken, basın toplantısının yapıldığı alan da renkli balon, fotoğraf ve flamalarla süslendi. Rojîn Kadın Yaşam Merkezi Koordinatörü Behice Erbağa tarafından okunan basın metninde, 5 yılda bir gerçekleştirilen Dünya Kadın Yürüyüşünün Nusaybin’de gerçekleştirilecek olmasının anlamlı olduğu vurgulandı.

'TÜM KADINLAR AYAKLANDI'
Erbağa, kadınların birçok geleneksel rol ve şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya bırakıldığını dile getirerek, geçtiğimiz günlerde Mersin'de katledilen Özgecan Aslan için tüm kadınların ayaklandığını da hatırlattı. Erbağa, Ortadoğu’da her dilden, her dinden kadınların faşizme karşı yaşamlarını feda ettiklerine dikkat çekerek, "Arinler, Kaderler, Sibeller, Nigarlar, Deniz Fırat ve Renginler, kadın mücadelesi ile şahadete vararak ölümsüzleşmişlerdir” ifadelerini kullandı.
Ağır hak ihlallerine yol açacağı için kamuoyunun tepki gösterdiği “İç Güvenlik Paketi”ne karşı mücadele edeceklerini de kaydeden Erbağa, İran rejimini de kınayarak, idam edilen Kürt siyasi tutsakları andı. 

BÜYÜK MİTİNG 4 MART'TA
Rojîn Kadın Yaşam Merkezi Koordinatörü Behice Erbağa, 25 Şubat’ta startını verdikleri ve 7 Mart’a kadar sürecek olan 8 Mart kapsamında tüm ilçelerde etkinlikler organize ettiklerini belirterek, büyük mitingin ise 4 Mart günü Eski Emniyet’ten Newroz alanına kadar gerçekleştirilecek olan yürüyüşün ardından burada yapılacağını duyurdu.
Kadınlar, basın toplantısının ardından “Jin Jiyan Azadî”, “Bijî Berxerdana YPJ”, “Bijî Serok Apo”, “Kadına Uzanan Eller Kırılsın” sloganlarını atarak, pankartlar ve erbaneler eşliğinde merkez postanesine kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından kadınlar cezaevlerinde bulunan siyasi tutsak kadınlara kart gönderdi. 

ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu tüm muhalefet partilerini suçladı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa