25 Şubat 2015 17:50

Davutoğlu tüm muhalefet partilerini suçladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu. MHP'yi darbe çağrısı, Kılıçdaroğlu'nu halkı sokağa çağırmakla suçlayan Davutoğlu, HDP'yi de CHP ile ittifak yapmakla suçladı

Paylaş

İç güvenlik paketine değinen Davutoğlu, "Son bir hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu'nda adaba, edebe yakışmayan her türlü saldırıya, hakarete maruz kaldınız. Hiçbir zaman haya edep kurallarını terk etmediniz. Ak parti grubu olarak bir kez daha destan yazdınız. Hepinizi tek tek kucaklıyor selamlarımı iletiyorum. Şimdiye kadar hiçbir zaman yana yana gelmesi düşünülmeyen parti gruplarının birlikte Türkiye'nin huzuruna kast eden Vandalları, Molotofcuları, bonzaicileri savunan Meclis'i bloke etmeye çalışan tavır. Milletimiz bunu çok açık görüyor. Öyle bir hava estiriliyor ki Türkiye içinde ve dışında düğmeye basılmışçasına New York Times'a Pensilvanya'daki zat bir makale yazıyor. Kılıçdaroğlu Meclis'in kutsal kürsüsünden direniş çağrısı yapıyor. HDP sloganları ile TBMM'nin vakarını çiğniyor. MHP bütün bu dengesizliklere destek veriyor. Bütün bunların karşısında ise Ak Parti'nin kararlı tutumu" diye konuştu.  


'6-7 EKİM OLAYLARI OLMASAYDI...' 

6-7 Ekim olaylarının iç güvenlik paketine olan etkisine değinen Davutoğlu, "6-7 Ekim olayları olmamış olsaydı paketin bazı unsurları gelecekti. Bazı tedbirler almaya belki gerek kalmayacaktı. 6-7 Ekim olaylarının çizdiği tablo acilen tedbir alınmayı devlet ahlakımız ve sorumluluğumuzun bir gereği kıldı. Türkiye'de bir daha 6-7 Ekim olayları gibi Vandalizm, terörün yaşanmaması için konuştuk. Seçime giderken birisi düğmeye bastı. Harekete geçin kirli ittifaklar" ifadelerini kullandı.  

'HDP GİBİ KILIÇDAROĞLU DA SOKAĞA ÇIKIN ÇAĞRISI YAPIYOR' 

Davutoğlu, "HDP gibi Kılıçdaroğlu da şimdi sokağa çıkın tahriki yapıyor. HDP ile Kürt bağası ile CHP yani Türk bağası otoriterliğin sembolleşmiş partileri şimdi güya özgürlükleri savunuyorlar. Bize kimse özgürlük dersi veremez. Şehirlerimiz yakılıp yıkılırsa buna izin vermeyiz. Hepsinin amacı seçime giderken Türkiye'yi kaosa sokmak. Bu kararı onlar almadı. Onlar bir piyon. Dışarıda birileri bu kararı aldı. Bu piyonlar harekete geçti. Sandığa değil sokağa çağırıyorlar" açıklamasında bulundu.  

'MECLİS GRUP BAŞKANVEKİLİMİZE HAKARET EDİP SALDIRIYORLAR'

Davutoğlu, "Kirli yöntemler benimsiyorlar. Meclis grup başkanvekilimize hakaret edip saldırıyorlar. Divanın önünde sloganlar atıyorlar. Meclis iç tüzüğüne aykırı her türlü tutumu benimsiyorlar. Meclis'in manevi şahsiyetine hakaret ediyorlar. Hakaret onlara, edep bize yakışır. Miting meydanlarında bu kirli ittifakları anlatacağız. Devleti savunuyorum diyen Devlet Bahçeli'nin ve ekibini hangi kirli ittifaklar içinde olduğunu anlatacağız. Özgürlükleri savunuyoruz diyen Kılıçdaroğlu'nun ya da HDP'nin hangi yöntemler ile TBMM'yi özgürlükleri kısıtladığını anlatacağız" ifadelerini kullandı.  

Davutoğlu, "Bu yasa öyle yada böyle inşallah geçecek kanunlaşacak. Bu onur da Ak Parti grubunun onuru olacak" dedi.  

'TAHRİKLERE KARŞI BİRLİĞİNİZİ MUHAFAZA EDİNİZ' 

Sağduyu çağrısı yapan Davutoğlu, "Bazı unsurlar üniversitelerimizi karıştırmak isteyebilir. Bizler 70'li yıllarda okumuş nesil olarak bunun ne acı kayıplara yol açtığını biliyoruz. Sadece başbakan olarak, milletvekili olarak değil, bir hoca olarak da öğrenciler arasında hiçbir zaman ideolojik ayrım yapmamış, yapılmasını ihanet olarak görmüş birisi olarak da bütün gençlerimize seslenmek istiyorum. Bu tahriklere karşı birliğinizi muhafaza ediniz. Görüşlerinizi tartışınız. Ama ne olursa olsun şiddete başvurmayın. Şiddet üzerinden gençlerimizin bölünmesi Türkiye'ye yapılabilecek en büyük ihanettir" diye konuştu. 

Şah Fırat operasyonuna değinen Davutoğlu, "Provokasyonlara engel olmak için 1 ay önce Genelkurmay Başkanlığımıza gerekli direktifleri verdim. Aylardır alternatif planlar üzerinde çalışıyorduk. Son derece başarılı bir operasyondu" dedi.  

'MHP DARBE ÇAĞRISI YAPIYOR' 

MHP'nin Genelkurmay Başkanlığı'na ilişkin sözlerini eleştiren Davutoğlu, "Bugün MHP'den bir açıklama yapıldı. "Genelkurmay başkanları eskiden Türkiye'nin milli çıkarları açısından mahzurlu gördükleri kararlar hakkında siyasi liderlere karşı koyacak yürekliliği gösterirler" Bu darbe çağrısıdır arkadaşlar. Bu eski Türkiye alışkanlığıdır. Sayın Genelkurmay Başkanımız ve şerefli Türk subayları demokratik yolla iktidara gelmiş hükümetimizin emrindedirler. Hükümetimizin aldığı kararları uygularlar. Geçti o dönem. Biz ne 27 Mayıs ne 12 Eylül'deyiz ne de apoletlerle böyle konuşulan 28 Şubat'tayız. Yeni Türkiye'de buna pabuç bırakmayız. Demokratik yolla iktidara gelmiş hükümetimize karşı neredeyse isyana çağıracaksınız. Bu ne vatanseverlikle, ne demokrasi ahlakıyla ifade edilir. Türkiye'de taşlar yerine oturmuştur. TSK onur ile görevini yapmaktadır. Bütün bu karşıtlıklar geçmiş cahiliye adetleri olarak ayaklarımızın altındadır" diye konuştu. (Ankara/DHA)
 

 


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Marmara Üniversitesi’nde ülkücü saldırı

SONRAKİ HABER

Şenyaşarların iddianamesi 18 ay sonra hazırlandı: Olay değil aile soruşturuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa