25 Şubat 2015 17:32

Tan : Türkiye artık sınırlarının 150 metre ötesine bile hükmedemiyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi ve Süleyman Şah'a yapılan operasyonu eleştirdi.

Paylaş

'Şah Fırat' operasyonunu eleştiren Tan, Türkiye'nin artık sınırlarının 150 metre ötesine bile hükmedemediğini söyledi. 

Türbenin içinde bir şey bulunmadığını ve boş tabut olduğunu belirten Tan, bunun da büyük bir zafer gibi gösterildiğini söyledi. 

Tan, "Türkiye, PYD ile IŞİD'in onayı ve desteği olmadan oradaki boş tabut getiremeyecek duruma geldi, tablo budur. Gerisi magazindir, polemiktir, gerisi maalesef Türkiye'nin utancıdır" dedi.

İç Güvenlik Paketi'ne ile ilgili Tan, paketin Meclis'ten çıkmadan polisin milleti tutuklamaya ve makul şüpheyle tipi hoşuna gitmeyeni içeri almaya başladığını söyledi. Tan, Türkiye'de demokrasi gelişsin, özgürlükler artsın derken Türkiye'nin polis devleti olma yolunda olduğunu belirtti.

'Yalçın Akdoğan, Çözüm Sürecine ilişkin 'top HDP'de ama Kandil bu topu patlatmak istiyor' dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu Tan, "Hangi Çözüm Süreci? Hangi çözümden bahsediyorsunuz. Çözümden anladıkları tek bir şey var; PKK silahları bıraksın gelsin Türkiye'ye otursun. Peki bu silahları nereye bıraksın? Nereye gelsin, nasıl gelsin, nereye otursun. Devletin, hükümetin bir projesi var mı? Demokratikleşme ayrı bir şey, hak ve özgürlükler ayrı bir şey, PKK'nın silah bırakarak toplumsal hayata katılması ayrı bir şey" diyerek yanıtladı. (Ankara/DHA)


Demokrasinin her şartta gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Tan, "Sayın Başbakan Yardımcısı bazı acemi futbolcular var. Madem top örneğini verdi ben de eski futbolcuyum, top örneğini vereyim. Top ayağına geliyor, altı pasla gol atacak eli ayağı birbirine dolanıyor, topu başka bir arkadaşına veriyor. Top senin ayağında kimsenin ayağına atma. Sen bu topa doğru düzgün bir şut vur, ondan sonra bakalım karşındaki ne yapacak" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nijerya’da intihar saldırıları: 27 ölü

SONRAKİ HABER

CHP: SGK, AKP dönemindeki alacakları için icra gönderiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa