25 Şubat 2015 17:28

Nijerya’da intihar saldırıları: 27 ölü

Nijerya'nın kuzeyinde iki önemli ticaret şehrindeki otobüs duruklarına yapılan intihar saldırılarında en az 27 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Nijerya'nın kuzeyinde iki önemli ticaret şehrindeki otobüs duruklarına yapılan intihar saldırılarında en az 27 kişi hayatını kaybetti.

İlk saldırı Potiskum şehrinde gerçekleşirken, bir saat sonra Kano’da diğer patlama meydana geldi. Hastane kaynaklarından yapılan açıklamada, Potiskum’da 17, Kano’da 10 kişi hayatını kaybetti.
Potiskum’daki saldırının görgü tanığı, intihar saldırganının Dan-Borno durağında otobüse binerken kendini patlattığını, aracın tamamen parçalandığını, çevredeki araçların da büyük zarar gördüğünü ifade etti. Saldırılarda 30’dan fazla insanın da yaralandığı belirtildi.

Saldırıların ardından açıklama yapan Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, olaylardan Boko Haram’ı sorumlu tutu. Jonathan, “Askerlerimiz örgüte ait yerleri geri alıyor. Bölgesel ayaklanma yakında sona erecek” dedi.

Pazartesi günü Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, Boko Haram’ın geçen yıl ‘halifelik’ ilan ettiği Gwoza kasabasına da hava saldırıları yapıldığı bildirildi. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erzurum'da saldırgan ülkücülerden biri tutuklandı

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa