25 Şubat 2015 15:56

İşte Erdoğan’ın Meksika modeli

Çetelerin polis işbirliğinde kaçırdığı 43 öğretmenlik öğrencisinin akıbetini açıklanamadığı Meksika’da ‘Başkan’a bağlı federal polis yine aynı eyalette öğretmenlere vahşice saldırdı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık sistemini örnek verdiği Meksika’da polis eylem yapan öğrencilere hunharca saldırdı. Yaralıların fotoğrafları saldırının şiddetini ortaya koyarken 100 öğretmen gözaltına alınma görüntüleri de askeri darbe dönemlerini aratmadı. 

Meksika’da 43 öğretmen okulu öğrencisinin kaçırıldığı Guerrero eyaletinde eylem yapan öğretmenlere ve ailelerine polis vahşice saldırdı. 

Ulusal Eğitim Emekçileri Sendikası (SNTE), Eğitim Emekçileri Kordinasyonu (CETEG), ve  Guerreo Eyaleti Kamu Çalışanları Birliği (SUSPEG) sendikaları üyesi 2 bin öğretmen ve eğitim sektörü çalışanı maaşlarını alamadıkları için önceki akşam yürüyüş yapmak istedi. Ancak federal polis ve jandarma öğretmenlere gaz bombaları ve coplarla saldırdı.

Öğretmenlere yönelik saldırı haberi yayılınca bir çok kentte öğretmenler ve öğretmenlik okullarında okuyan öğrenciler sokaklara çıkarak saldırıyı protesto etti.

Saldırıda çocuklar ve gazeteciler de yaralandı. Ancak toplam yaralı sayısının ne kadar olduğu henüz bilinmiyor. Sosyal medyaya ve Meksika basınına yansıyan üstü başı kan içindeki öğretmen ve gençlerin fotoğrafları ve gözaltına alınanların yere yatırıldığı ya da üst üste kamyonlara yığıldığı görüntüler askeri darbe dönemlerini hatırlattı. 

Polisin kadın öğretmenleri taciz ettiği de gelen haberler arasında. 

CETEG, SNTE ve SUSPEG üyesi toplam 94 bin emekçinin maaşlarının yatırılmadığı öğrenildi. 
Eğitim Emekçileri Birliğiden (UTE) yapılan açıklamada ise, “Meksika devleti Guerrero’dan tüm ülkeye ve uluslararası alana yayılan halk isyanını askeri kuvvetler ve paramiliterler aracılığıyla uyguladığı şiddetle bitirmeye kararlı. Devletin terör makinası çalışmayı sürdürüyor. Yapılan çağrı ve eylemler devlet terörünü durdurmayı başaraladı. Hem kişiye özel hem de kitlesel bir şiddet uyguluyorlar” denildi. Açıklamada, Guerrero’da onlarca kadın ve erkeğin dövüldüğü ve acil tedaviye ihtiyacı olanların dahi gözaltına alındığına yer verildi.
Açıklamada ayrıca kayıp 43 Ayotzinapalı öğrenci için bugün yapılacak 9.hafta eylemlerine kitlesel katılım çağrısı yapıldı. (DIŞ HABERLER)


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı üçüncü muhtarlar toplantısında, “Bizim genlerimizde aslında başkanlık sistemi vardır” demiş ve Meksika’nın Başkanlık sistemini “örnek” olarak vererek; “Meksika’da yasama organının başkanı başkan. Yani bizdeki şeyi ile cumhurbaşkanı Yasama organının yürütme organının başıdır. Çalışmalar nasıl diyorum biz halimizden memnunuz diyor. ABD’ye bakıyorsun orada demokrasi mi yok? Ekonomide ha keza ABD deniyor. Peki bunlar bu başarıyı nasıl yakaladı?” ifadelerini kullanmıştı. 

O MODELDE TÜM YETKİLER ‘BAŞKAN’DA 

Erdoğan’ın istediği Meksika Modeli’nde başbakan ve başbakan yardımcılığı yok, tüm yetkiler tam da Erdoğan’ın istediği gibi başkanda toplanıyor. Yüzde 50’yi geçme zorunluğu yok, en çok oyu alan bir kere için ve 6 yıllığına başkan seçiliyor.

Bakanları da, anayasa mahkemesi hakimlerini de başsavcıyı da devlet başkanı atıyor. Meclise yasa tasarısı sunma yetkisi ve partisinin vekillerini belirleme yetkisi de mevcut.  

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD'in üssü düşürüldü

SONRAKİ HABER

Türkiye ile Libya'nın Doğu Akdeniz Mutabakatı Meclis'te kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa