25 Şubat 2015 15:52

IŞİD'in üssü düşürüldü

YPG/YPJ güçlerinin Til Hemis’in güneyinde IŞİD'e karşı başlattığı operasyon birçok köy ve geniş bir alanın temizlenmesi ile ile devam ediyor.

Paylaş

Rojava’nın Cizîrê Kantonu’ndaki IŞİD tehdidini bertaraf etmek amacıyla Qamişlo’nun güneyinde başlatılan operasyon dördüncü gününe girdi.

YPG/YPJ güçlerinin başlattığı ve birçok koldan ilerleyen operasyonun önemli bir kolu IŞİD'in üs olarak kullandığı Til-Hemis’in güney taraflarıydı. 

Til Hemis’in güneyinde bulunan Xessan, Xwêtla El Cewala, Topiz, Um El Diwêl, Til Tahin, Qurtuba, Hums, Zehra, Zehrân, Yesrib, Birinci ve İkinci Beggaa, Ebu Xezrafa köyleri, Um Diwel Santralı ve stratejik önemdeki Xessan kavşağı IŞİD'den kurtarılarak özgürleştirildi.

Bu operasyonlara katılan YPG/YPJ’liler ANF’ye konuşarak operasyonu anlattı.

Xessan köyünün Güney Kürdistan sınırında olduğunu ve stratejik bir öneme sahip olduğunu anlatan YPG savaşçısı Aso Kelaşin Xessan köyüne yapılan operasyonda köydeki birçok cephaneyi de ele geçirdiklerini belirtti.

YPG’li Kelaşin köye yapılan operasyonu şöyle anlattı: “Gerçekleştirdiğimiz operasyon sonucunda Rojava’nın Güney Kürdistan’daki sınır köyü olan Xessan köyünü bu sabah IŞİD çetelerinden kurtararak özgürleştirdik. Bu köyde birçok çetenin cenazesi elimize geçti. Bunun yanı sıra bir 14.5’luk ve bir tane de 12.5’luk doçka silahı olmak üzere IŞİD teröristlerinin birçok cephanesi elimize geçti.”

Xessan köyü ve kavşağına YPG savaşçıları operasyon düzenlerken köyde onlarca IŞİD militanının bulunduğunu belirten YPJ savaşçısı Nujiyan Botan ise, Xessan operasyonunu şöyle anlattı: “Ben bir YPJ savaşçısıyım. Biz bugün kurtardığımız Xessan köyüne operasyon düzenlerken, bu köyde onlarca DAIŞ teröristi vardı. Biz farklı savaş taktikleri uygulayarak bu köyü çetelerden özgürleştirdik. Arkadaşlarımız bu köyde kahramanca direndiler, savaştılar.”

‘Rojava devrimi insanlık devrimidir’

Tüm Kürt gençlerine Kürdistan topraklarını savunmak amacıyla YPG/YPJ saflarına katılma çağrısında bulunan YPJ savaşçısı Botan, “Ben kadın-erkek tüm Kürt gençlerine sizin aracılığınızla çağrıda bulunmak istiyorum. Herkes gelip YPG/YPJ saflarına katılmalı. Bugün burada bizler hem Kürdistan topraklarını koruyoruz hem de biz teröristlere ve vahşi DAIŞ canilerine karşı bir insanlık mücadelesi yürütüyoruz. Rojava Devrimi, bir insanlık devrimidir. Bugün Cizîrê Kantonu üzerinde gelişebilecek saldırıları önlemek amacıyla böyle bir hamle başlattık. Tüm gençler, bu insanlık davasında bizi yalnız bırakmamalı ve gelip YPG-YPJ saflarında yerlerini alarak bu hamleye katılmalılar. Biz de YPG/YPJ olarak kanımızın son damlasına kadar halkımızı koruyacağımıza söz veriyoruz” diye belirtti.

IŞİD ÜSSÜNE MÜDAHALE EDİLDİ

YPJ savaşçısı Diyar konuşmasında şunları ifade etti: “Operasyonun 3. günündeyiz. Cizîrê Kantonu’na yönelik gelişebilecek saldırıları önlemek amacıyla başlattığımız bu operasyonda Xessan köyü ve Til Hemis’in güneyinde aldığımız köyler sadece bir durak. Güney Kürdistan’a sınır olan Xessan köyü çetelerin üslendiği bir köydü ve DAIŞ çeteleri için stratejik öneme sahipti. Fakat bizim mücadelemiz başarılı oldu. Bu köyü çetelerden kurtardık. DAIŞ çetelerini Rojava Kürdistan’ından çıkarana kadar bu operasyonlarımız devam edecektir.” (ANHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadına şiddete nasıl yaklaşılmalı?

SONRAKİ HABER

Murat Dağı'ndaki ÇED kararı 15 gün sonra açıklanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa