25 Şubat 2015 15:47

Kadına şiddete nasıl yaklaşılmalı?

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda "Kadına şiddete nasıl yaklaşılmalı" isimli panele TTB Merkez Konsey Üyesi ve gazetemiz yazarı Prof. Dr. Nilay Etiler konuşmacı olarak katıldı.

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda "Kadına şiddete nasıl yaklaşılmalı" isimli panele TTB Merkez Konsey Üyesi ve gazetemiz yazarı Prof. Dr. Nilay Etiler konuşmacı olarak katıldı. 

TTB Tıp Öğrencileri Kolu'nun (TÖK) düzenlediği panele tıp öğrencileri başta olmak üzere, çalışanlar ve akademisyenler de yoğun katılım sağladı. Son günlerde kadına yönelik şiddetin arttığını belirten ve paneli o yüzden yaptıklarını dile getiren TÖK üyesi İrfan Töreci, şiddetin temellerinin iyi bilinmesi gerektiğine değindi. 

'KADININ HAKLARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR'

Prof. Dr. Nilay Etiler yaptığı sunuma kadına yönelik şiddetin yönü, nedeni ve sonuçlarını konuşmanın önemli olduğunu değinerek başladı. Uygulanan şiddetin içinde bulunan tarihsel gerçeklikten ayrı düşünülemeyeceğini  dile getiren Etiler, kadın bedenin zapturapt altına alma düşüncesinin şiddeti doğurduğunu belirtti. Sunumunda muhafazakâr anlayışın kadına yaklaşımına da değinen Etiler, "Muhafazakâr düşünce kadının annelik yönlerini ön plana çıkarırken, kadının haklarını görmezden geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam 'Kadına yönelik şiddeti sağır sultana duyurmaya gerek yok' derken kadına yönelik şiddetin ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor" dedi. 

NE YAPMALIYIZ? 

Özgecan Aslan cinayeti sonrası kadına yönelik şiddetin tartışıldığını fakat çözüm yolları için adım atılmadığını belirten Etiler, ne yapmalıyız sorularına şöyle cevap verdi: "Eğitim sistemi gözden geçirilmesi önemli. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık gerekli. Kadının çalışma hakkı, onu eve hapsetmemek gerekiyor. Ve kentlerin kadınlara yardımcı olarak düzenlenmesi şart."
Muhafazakâr söylem ve politikaların teşhir edilmesi gerektiğine de değinen Etiler, medyanın geri söylemlerinin de şiddeti tırmandırdığını belirtti. Etiler'in sunumunun ardından soru cevap bölümüne geçildi, akademisyenler bu bölümde çeşitli katkılarda yaptı ve panel böylelikle son buldu. (Kocaeli/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan telekonferanslı açılış

SONRAKİ HABER

Davutoğlu’nun oyları düşük; ancak iktidarı belirleyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa