25 Şubat 2015 15:17

'HDP bu gidişata dur diyecek'

AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat ve hukuk profesörü Mithat Sancar, HDP'ye adaylık başvurusunu yaptılar. Adaylık başvurularını HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ aldı.

Paylaş

AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat ve hukuk profesörü Mithat Sancar, HDP'ye adaylık başvurusunu yaptılar. Adaylık başvurularını HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ aldı.

Fırat, 2015 seçimlerinin kritik bir eşik olduğunu söyledi. Başkanlık sisteminin bir diktatörlük eğilimi olduğunu belirten Fırat, ülkenin gidişatının kaygılı olduğunu ve buna dur diyebilecek tek partinin de HDP olduğunu ifade etti. 

AKP kurucularından ve eski genel başkan yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, 7 Haziran seçimleri için Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) milletvekili adaylığı başvurusunda bulundu. HDP Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fırat, AKP'den istifa ettikten sonra zaman zaman uyarılarda bulunmasına karşın çok tepki göstermediğini söyledi. 2007'deki anayasa çalışmalarının başında olduğunu kaydeden Fırat, bugün yapılan anayasa çalışmalarının ise “AKP'nin sosyal kontrakt programına aykırı olduğunu” söyledi. 

'DİKTATÖRLÜK EĞİLİMİ'

Başkanlık sistemi olarak sunulanın anayasa hukuku derslerinde öğretilen başkanlık sistemiyle bir alakası olmadığını vurgulayan Fırat, “Tamamen kuvvetler ayrılığı sistemini esas alan başkanlık sisteminin, kuvvetler birliğine dönüştürüldüğünü görmek beni tedirgin etti. Bir yanda partili cumhurbaşkanı olarak yasama meclisini belirleyeceksiniz, bir yandan idareyi yöneteceksiniz, bir yandan da sizi denetlemekle görevli olan yargıyı kendinize bağlayacaksınız. Bunun adı hiçbir şekilde demokrasi, başkanlık sistemi olamaz. Bunun adı diktatörlüğe doğru eğilim gösterebilecek anlayışı ifade ediyor” diye konuştu. 

Başbakan'ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra anayasayı çiğneyerek “Tarafsız Cumhurbaşkanı olmayacağını” ifade ettiğini belirten Fırat, Erdoğan'ın hükümeti yönetmeye çalıştığını, milletvekillerinin belirlenmesinde belirleyici unsur haline geldiğini söyledi. Bunun bir kaosa neden olduğunu belirten Fırat, kaosun bir felakete neden olabileceği ihtimalinin ortada olduğunu söyledi.

Hükümetin icraatlarının Erdoğan'ın icraatlarıyla eşit olduğuna dikkat çeken Fırat, hükümetin her başarı ve başarısızlığının altında Erdoğan'ın imzası bulunduğunu dile getirdi. 

'ÇÖZÜM SÜRECİNE İNANMAK İSTİYORUM'

Çözüm sürecine inanmak istediğini söyleyen Fırat, “Süreçteki ayak sürümelerine baktığımızda çok samimi bir anlayışla bu sürecin yürütüldüğünü düşünmüyorum. Seçim öncesi gelişmeler olmazsa ben çok umutlu değilim. Bu umutsuzluğun ucunda Türkiye'nin yaşayacağı zorluklar şahsen beni korkutuyor” dedi. Kürt sorunun eşit vatandaşlık sorunu olduğunu vurgulayan Fırat, hiçbir demokratik, özgürlükçü hukuk devletinde vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin pazarlık edilemeyeceğini dile getirdi. Fırat “Yapılacak şey bir günde eşitliği bozan yasalar ve engeller ortadan kaldırılabilir. Maalesef hükümet bunu tercih etmiyor; vatandaşının temel hak ve özgürlüklerini pazarlık unsuru haline getirmiş vaziyette” diye konuştu.

Bu nedenlerle bir tercih yapmak durumunda kaldığında CHP ve MHP'nin ülkenin gidişatını durdurabilecek durumda olmadıklarını belirten Fırat, HDP'nin barajı aşarak Meclis'te olmasının Erdoğan'ın 400 milletvekili talebini önüne geçilebileceği ve ülkenin gidişatına dur diyeceği kanısıyla HDP'ye katıldığını söyledi. Fırat, arzu etmemesine rağmen milletvekilliğine müraacat ettiğini ifade etti. 

'TALEBİM  MERSİN'

Fırat, nerede aday olacağının sorulması üzerine talebinin Mersin olduğunu belirtti. Orada doğup büyüdüğü anlatan Fırat, bir dönem Mersin milletvekilliği yaptığını hatırlattı. Fırat, ancak karar mercinin partinin yetkili, organları olduğunu söyledi. 

TÜRKİYE'NİN KADERİ BELİRLENECEK'

Prof. Dr Mithat Sancar da, "Bir yıldır devam eden maratonun son etabı ve Türkiye'nin gelecek dönemi on yılları bu seçimden büyük ölçüde etkilenecektir. Nasıl bir sonuç alacağımız, Türkiye'nin kaderini belirleyecektir. HDP parti olarak girme kararı aldığından itibaren asli kurucu aktör iddiası ile seçime gidiyor barışın, kardeşliğin Türkiye'de yerleşmesini sağlayacak toplumsal zemin ve değişim yaratmaktır bu iddia barajı aşma noktasında sıkıntı olacağını düşünmüyorum tahminlerin üzerinde olacaktır" diye konuştu. Sancar, İstanbul ya da Mardin ilinden aday olabileceğini ancak nihai kararın parti tarafından verileceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Af Örgütü: 2014 yılı milyonlarca insan için felaket ve yıkım yılı oldu

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa