25 Şubat 2015 11:56

Tepkiler sonuç verdi: Ayşe Kocaoğlu yarın kürtaj olacak

İzmir’de sevgilisi tarafından pompalı silahla kolundan vurulan 2 aylık hamile Ayşe Kocaoğlu’nun kolunun sakat kalma riskine rağmen kürtaj yapmayan hastane tepkiler sonucu kararından vazgeçti.

Paylaş

Emine UYAR
İzmir

Ayrılmak istediği sevgilisi tarafından 9 Şubat’ta kolundan vurulan Ayşe Kocaoğlu’na  hamile olduğu için  20 gündür enfeksiyona karşı ilaç tedavisi yapılmadı. Ancak Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi kolunun sakat kalma riskine karşın Kocaoğlu’nun kürtaj yaptırma isteğini bebeğin babasının onayı olmadığı gerekçesiyle reddetti. SES İzmir Şubesi, İzmir Kadın Platformu ve avukatların başvurusu sonucunda bugün toplanan hastane konseyi, Kocaoğlu’nun kürtaj yapılmasını kabul etti. Kocaoğlu, yarın sabah 08.00’de kürtaj olacak. 

SAKAT KALMA RİSKİNE RAĞMEN İNAT
İki çocuğu bulunan Kocaoğlu, kolunu kaybetmese bile sakat kalacağını ve tek elle üç çocuğuna bakamayacağını ifade ederek kürtaj olmak istedi ama kabul edilmedi. Kocaoğlu,  ayrıca aldığı ilaçlar ve verilen narkoz nedeniyle çocuk doğsa bile engelli olma ihtimalinin yüksek olduğunu da ifade etti. Ancak hastane günlerce Kocaoğlu’nun bu isteğini reddetti. Gerekçe olarak ayrı yaşadığı kocasına açtığı boşanma davasının henüz sonuçlanmamış olması gösterildi. 

KONSEY ÖNCE OLUMSUZ RAPOR VERDİ
Kocaoğlu’nun kürtaj için 10 haftalık yasal sınırı da dün doldu. Dün sabah saatlerinde Kocaoğlu’nun  durumuna ilişkin toplanan hastane konseyi “Annede ve bebekte gebeliği sonlandıracak bir durum yok” diyerek  kürtaj yapmama kararı aldı. Olumsuz rapor verildiğini duyan sağlık emekçileri, avukat ve kadın örgütü temsilcileri Kocaoğlu’nun kürtaj olabilmesi için hastaneye başvuruda bulundu ve  Kadın Doğumun Başhekimi ile görüşüldü. Bunun üzerine Konsey tekrar toplanma kararı aldı. Kocaoğlu’nun kolunun tedavisinde kullanılan ilaçları da gözönüne alınarak Konsey kürtaja onay verdi. 

SES ŞUBE BAŞKANI ÇAKIR: DOKTORLAR TAKİP ALTINA ALINDI
Hükümetin kürtaj karşıtı söylemleri nedeniyle isteğe bağlı kürtaj hakkı hastane yönetimlerinin keyfi tutumlarıyla engelleniyor. İzmir’de  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde isteğe bağlı kürtaj yapılmıyor. İzmir’de isteğe bağlı kürtaj sadece Buca Kadın Doğum Hastanesinde yapılabiliyor. SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır, kürtajla ilgili olarak doktorlar üzerinde sıkı takip ve  baskı yaratıldığını ve kürtaj yapmama eğiliminin arttığını ifade etti. Öte yandan Kocaoğlu’nun olayında kürtajla ilgili bir başka çarpıcı gerçek daha ortaya çıktı. Tıbbi olarak gebeliğin sonlandırılmasına karar verilse bile bu durum hastanenin rutin uygulaması olarak savcılığa bildiriliyor. 

AYNI SALDIRIDA ANNESİNİ YİTİRDİ

24 yaşındaki Kocaoğlu birlikte yaşadığı sevgilisinden ayrılıp, ailesinin evine gitti. Kürtaj olacağını söylemesi üzerine, sevgilisinden ölüm tehditleri almaya başladı. Sevgilisi 9 Şubat’ta Kocaoğlu’nun kaldığı eve giderek, önce Kocaoğlu’nun annesini öldürdü, ardından pompalı tüfekle Kocaoğlu’nu yaraladı. olayın ardından tutuklandı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kazanhan'ı öldüren polisin adını veren özel harekatçı tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Kısa film iyi gider

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa