25 Şubat 2015 09:14

Polis Maltepe Üniversitesi Hastanesinde eylemdeki işçilere saldırdı

Maltepe Üniversitesi Hastanesinde işten atılan işçilerin geri alınması için hastane yönetim binasını işgal eden işçilere polis saldırdı DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve 30 işçiyi gözaltına aldı.

Paylaş

Maltepe Üniversitesi Hastanesinde işten atılan işçilerin geri alınması için hastane yönetim binasını işgal eden işçilere polis saldırdı DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve 30 işçiyi gözaltına aldı.

DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 20 kadın işçiyle birlikte Maltepe Üniversite Hastanesi yönetim köşkünü işgal etmişti. İşçilerin talebi atılan işçilerin geri alınması yönündeydi.  

İçeride kadın işçiler kapıda erkek işçiler karşılıklı olarak sık sık ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atarak eyleme devam ederken polis işçilere binadan çıkmaları yönünde anonslar yaptı. İşçiler bu anonslara ‘Rektör gelecek’ diye cevap verdi.

Bunun üzerine polis direnişteki işçilere saldırarak ilk önce işgal edilen yönetim binasının kapısında pankart açan işçileri gözaltına aldı. Bunun üzerine yönetim binası içindeki DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki kadın işçiler gözaltına alınan işçiler bırakılmadan rektörle görüşmeyeceklerini ve binayı terk etmeyeceklerini söyledi. Polis yönetim binasına da saldırarak Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki 20 kadın işçiyi de gözaltına aldı.

İÇ GÜVENLİK YASASI BU!

İşçilere yönelik saldırıya tepki gösteren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Mecliste görüşmeleri sürerken muhalefet partilerinden milletvekillerine zor kullanılarak çıkartılmaya çalışılan “İç Güvenlik Yasası”nın ne olduğunun görüldüğünü söyledi. Beko “98 işçiyi haksız yere işten atan hastane yönetimi çözüme yanaşmak yerine polisi haklarını arayan işçinin üzerine sürmeyi tercih etti. Bunu tercih etmelerinin ve polisin de sorgusuz sualsiz işçilerin üzerine hışımla yürümesinin en önemli dayanaklarından biri, Meclisten geçirilmeye çalışılan ve daha yasalaşmadan bile fiilen uygulamaya konulan İç Güvenlik Yasası’dır” dedi. İşverenin de güvenlik güçlerinin de bu yasayla birlikte hakkını arayan herkesin eli kolunun bağlanacağını bildiğine dikkat çeken Beko, “Çünkü artık hak aramak ve direnmek yasal olarak da yasaktır. Ama sırtını bu yasaya dayamaya çalışan işverenler şunu çok iyi bilsinler ki, istedikleri kadar yeni yasaklar icat etseler de hak ve özgürlüklerimizi kullanmaktan ve savunmaktan asla taviz vermeyeceğiz” diye konuştu. 

‘MÜCADELEYİ YÜKSELTECEĞİZ’
SES Merkez Yönetimi de yaptığı açıklama ile işçilere yönelik saldırıyı kınadı. İşçilerin gözaltına alınmasının yanı sıra gözaltılara tepki gösterenlerin de tehditlerle hastaneden uzaklaştırılmak istendiği belirtilen açıklamada, “Polis saldırısı sırasında işçilerden birinin omuzu çıkarken çok sayıda işçi de darbedildi. Polis şiddetini kınıyor, gözaltına alınan işçi arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Ayrıca üniversite yönetimini uyarıyoruz. Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilerin derhal işlerine iade edilmelerini istiyoruz. Aksi takdirde mücadeleyi yükselteceğimizi kamuoyuna duyururuz” dendi. 

ÇERKEZOĞLU SERBEST BIRAKILDIi EYLEME KATILDI
Serbest bırakılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Haklı talebimiz karşısında polis göndererek, bizleri gözaltına aldırarak bu mücadeleyi ortadan kaldıracağını zanneden Maltepe Üniversitesi yönetimine bugün burada bir kez daha sesleniyoruz; diyoruz ki bu antidemokratik tutumunuzdan vazgeçin" dedi.

Akşam saatlerinde hastane önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup protesto yürüyüşü yaptı. Maltepe'de Atatürk heykelinin bulunduğu meydana gelen grup adına, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı.

Çerkezoğlu, şunları söyledi: "İlk gün demiştik ki, örgütlü gücümüze güveniyoruz. İşten çıkarılan ve direnişi yürüten arkadaşlarımızın çok önemli bir kısmı kadın işçiler. Ve dedik ki, dünya yüzünde, dünya tarihinde kadınların merkezinde olduğu hiçbir direniş yenilmez. 80 gündür kadın direnişiyle, kadın kararlılığıyla bu mücadeleyi yürütüyoruz. 80 gün önce arkadaşlarımız işine ekmeğine sahip çıktığı için, geleceğine sahip çıktığı için işten çıkartıldılar. Maltepe Üniversitesi yönetimi, yaptığımız çeşitli görüşmelerde herhangi bir şekilde bu sorunu çözücü bir yaklaşım içerisinde olmadı. En son 2 hafta önce DİSK Genel Başkanımızın da katıldığı bir görüşme yaptık ve 2 haftadır aynı oyalama politikasının devam ettiğini gördük. Haklı talebimiz karşısında polis göndererek, bizleri gözaltına aldırarak bu mücadeleyi ortadan kaldıracağını zanneden Maltepe Üniversitesi yönetimine bugün burada bir kez daha sesleniyoruz; diyoruz ki, bu antidemokratik tutumunuzdan vazgeçin. Bu mücadeleyi yürüten, 5 yıldır, 10 yıldır, 18 yıldır bu hastanede çalışan ama hâlâ asgari ücretle çalıştırılan bu işçilerin hakkını hukukunu verin ve bütün arkadaşlarımızın bu hastanede derhal işbaşı yapmasını sağlayın." İSTANBUL)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

20 ilde usulsüz dinleme operasyonu

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...