24 Şubat 2015 19:53

HDP’den BM’ye İran çağrısı

HDP İran’da idamlara karşı Birleşmiş Milletlere (BM) ve uluslararası kuruluşlara harekete geçme çağrısı yaptı.

Paylaş

HDP İran’da idamlara karşı Birleşmiş Milletlere (BM) ve uluslararası kuruluşlara harekete geçme çağrısı yaptı. 

HDP Eş Genel Başkanı Meral Danış Beştaş yaptığı açıklamada, uluslararası otoritesi olan tüm insan hakları belgeleri ve sözleşmelerinde idamın bir ceza olarak uygulanamayacağını hatırlattı. İran’ın kendi rejimini güçlendirmek ve olası muhalefeti önlemek amacıyla dünyada en çok idam cezasını uyguladığına dikkat çeken Beştaş, “İran, idam cezası ve infazı konusunda bir vahşet coğrafyasına dönmüştür. Başta BM olmak üzere, uluslararası kuruluşların bu vahşete karşı harekete geçmesi insanlık ve vicdan borcudur” dedi. 

İdamın insanlık suçu olduğunu kaydeden Beştaş, İran’a yönelik yaptırımların yapılması gerektiğini belirterek, İran’ın idamları son vermesini istedi. Son dönemlerde Kürt halkının gelişen politik mücadelesinden intikam alırcasına artan idam cezaları ve infazlarının İran devleti için bir politik araç haline geldiğine dikkat çeken Beştaş, “Kendince siyasi kazanım ve muhalefeti susturma aracı olarak gördüğü idam cezaları bu rejimin çürümüşlüğünün de bir göstergesidir” diye belirtti. 

Geçtiğimiz hafta Kürt Siyasetçi Saman Nesimi ile Hebibullah ve kardeşi Eli Efşari’nin de İran’da idam edildiklerini hatırlatan Beştaş, idam edilenlerin ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı diledi. 
(İstanbulEVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de pakete karşı oturma eylemi

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa