24 Şubat 2015 19:40

Taşeron işçi fondan yararlanamıyor

Paylaş

Taşeron işçilerin sigorta primlerinin eksik yatırılması nedeniyle işsizlik sigortası fonundan yararlanamaması sorunu Meclis gündemine taşındı. 

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, bu olayın en son İSKİ’nin Sayaç Endeks Tespiti ve Fatura Dağıtımı işini yapan taşeron firma işçilerinin yaşadığını, işten atılan işçilerin fondan yararlanamadığını belirtti.

Yasalara göre asıl işverenin de taşeron ile birlikte sorumlu olduğunu hatırlatan Cihaner, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ten şu sorulara yanıt istedi: “Asıl işveren olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, taşeron firmanın işçilere karşı kanuni yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini denetlenmekte midir? Bu durumda olan kaç taşeron firma işçisi vardır? 2003-2014 yılları arasında taşeron firmanın çıkardığı işçilerin açtığı davalar sonucunda üst işveren olarak İstanbul Büyükşehir Belediye kaç lira tazminat ödemek zorunda kalmıştır? Tazminat ödenmesine yol açan taşeron firmaların ihalelere katılmasını engellemek için ne gibi önlemler alınmaktadır? İşsizlik maaşının uygulanmasına başlandığı tarihten bu soru önergesine yanıt verildiği güne kadar hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeme yerine 119 gün prim ödemesi yapıldığı için işsizlik maaşı alamayan kaç alt işveren işçisi vardır?” (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Türk: Türbe Kürtlerin izni ile gelmiştir

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa