24 Şubat 2015 19:36

Ahmet Türk: Türbe Kürtlerin izni ile gelmiştir

Kobanê'yi ziyaret eden Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, 'Kürtler, Türkler ile savaşsa da o türbeyi korur, zarar vermezdi. Eğer bugün Süleyman Şah Türbesi yeni yerine gelmiş ise, bu Kürtlerin izni ile olmuştur. Rızaları olmasaydı, taşınamazdı' dedi.

Paylaş

Efrin Kantonu Eş Başkanı Hêvi Mistefa, Cizir Kantonu Eş Başkanı Hediye Yusuf, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediye Eş Başkanı Emin Irmak'ın da aralarında bulunduğu 24 kişilik heyet, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye geçti.

Kapıda Kanton Başbakanı Enver Muslim ve kanton yetkilileri tarafından karşılan heyet, önce Saziya Malbatên Şehidan'ı (Şehit Aileleri Kurumu) ziyaret etti.

Heyet buradan Halep yolundaki Şehit Dicle Mezarlığı'na geçti. Kobanê direnişinde yaşamını yitirenlerin mezarlarına beyaz gül bıraktı. 

'SÜLEYMAN ŞAH KÜRTLERİN RIZASI İLE GELDİ' 

Bir konuşma yapan Ahmet Türk, 'Süleyman Şah' operasyonuna değinerek şöyle konuştu: "Kürtlerin mücadelesinde türbe gibi manevi değerlere saldırmak yoktur. Kürtler Türkler ile savaşsa da o türbeyi korur, zarar vermezdi. Eğer bugün Süleyman Şah Türbesi yeni yerine gelmiş ise, bu Kürtlerin izni ile olmuştur. Rızaları olmasaydı, taşınamazdı. Türkiye bunu iyi görmeli, Kürtlerin ve Kürt Halkının kardeşliğini bir kez daha gözden geçirmelidir."

Açıklamadan sonra, heyet ve Kobanê kanton yetkilileri kantonun idare binasına geçti. (Kobanê/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Direnişin etkisi büyüyor

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki Songül Acar, kendisine çarpan aracın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa