24 Şubat 2015 17:14

Polis şiddeti hastanelik etti

21 Şubat günü Diyarbakır'da Süleyman Kalkan adlı bir yurttaş, sivil polisler tarafından darp edilerek 3 kaburgası kırıldı. Akciğerinde 15 santimetrelik yırtık, sol gözünde de maruz kaldığı şiddet sonucu kayma oluşan Kalkan, kaldırıldığı hastanede hala tedavi altında.

Paylaş

21 Şubat Cumartesi gecesi Ofis semtinde yaşanan olayda Süleyman Kalkan isimli yurttaş, oturduğu kafeden çıkıp evine gittiği sırada, kendisini daha önce de rahatsız ettiklerini belirttiği 3 polisin sözlü hakaretlerine maruz kaldı.

Kendisine hakarette bulunan polislere tepki gösteren Kalkan, bu polisler tarafından bu kez feci şekilde sokak ortasında darp edildi. 

Darp edilen Kalkan, yarı baygın halde Yenişehir Polis Karakolu'na götürüldü.

Burada bir süre bekletilen Kalkan, daha sonra kendisine şiddet uygulayan bu polislerce sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Dağkapı'da bulunan Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürüldü.

Kalkan, polislerin o sırada çalışan sağlık görevlilerine kendisi için 'yere düştü' diyerek rapor hazırlatmaya çalıştığını ifade etti. Yapılan sağlık kontrolünün ardından Kalkan, sabah saatlerinde taburcu edilerek, evine gönderildi. 

POLİSLER DARP ETTİ, YOĞUN BAKIMA ALINDI

Fakat eve gittikten sonra durumunun kötüleşmesi üzerine ailesi tarafından yeniden aynı hastaneye kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde Kalkan'ın 3 kaburgasının kırık, akciğerinde 15 santimetrelik yırtık ve sol gözünde de kayma saptandı. 

Bu bulgularla da "Ölümcül darbelerle ölümcül risk oluşturma" şeklinde rapor hazırlandı. Hazırlanan bu rapor, ailesine verilmeyerek Yenişehir Polis Karakolu'na gönderildi.

Maruz kaldığı şiddet yüzünden durumunun ağırlaşması üzerine Diyarbakır Ziya Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Kalkan, burada yoğun bakıma ünitesinde tedavi altına alındı.

Bir gün boyunca yoğun bakımda kalan Kalkan, daha sonra Göğüs Hastalıkları Servisi'ne alındı. Kalkan'a burada nefes almak ve akciğerlerine dolan kanın temizlenmesi için tüp takıldı. 

'BUNU YAPANLAR İNSAN OLAMAZ'

"Bir insana bu yapılmaz, bunu yapan insan olamaz" diyerek kardeşinin maruz kaldığı polis şiddetine tepki gösteren ağabey Veysi Kalkan, kardeşine suçlu olması halinde bile işkenceye yapılamayacağını ifade etti.

Av. Abdullah Zeytun: Tasarı yasallaşmadan uygulamaya konuldu

Süleyman Kalkan'ı tedavi olduğu hastanede ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu üyesi Av. Abdullah Zeytun da yaşanan olay için "İç Güvenlik Yasa Tasarısı"nın yasallaşmadan uygulanmaya konulduğunu dile getirdi. Türkiye'nin iktidar eliyle polis devletine doğrun gittiğini de söyleyen Zeytun, sözkonusu polislerin tespit edilip, yargılanması için suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı'na hakaretten 2 kişiye soruşturma

SONRAKİ HABER

Öğrencisini istismar eden Kuran Kursu hocası tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa