24 Şubat 2015 16:21

'Biz Kürt'üz giyimimiz nasılsa onu giyeceğiz'

Hükümetin seçimlerden önce Meclis'ten geçirmek için tüm gücüyle yüklendiği "İç güvenlik paketi"nde yasalaşan ilk 10 maddeye Vanlı yurttaşlar tepki gösterdi. Yasalaşan maddeler arasında bölgede halkın giydiği şal û şepiklerin de 'örgüt üniforması çağrıştıran giysi' adı altında yasaklanmasına tepki gösteren yurttaşlar, 'Biz Kürt'üz giyimimiz nasılsa onu giyeceğiz' dedi.

Paylaş

Kamuoyunda "İç güvenlik paketi" olarak bilenen 132 maddelik yasa tasarısının ilk 10 maddesinin Meclis'te yasalaşmasına bir tepki de Vanlı yurttaşlardan geldi. Özellikle polise "vur" yetkisi veren yasa ile bölgede herkes tarafından günlük yaşamda giyilen yöresel kıyafetlerin de "örgüt üniformasını çağrıştıran giysiler" olarak nitelendirilerek suç sayılmasına tepki gösteren yurttaşlar, yıllardır "iç güvenlik paketi"nde yer alan hükümlerin fiili olarak bölgede uygulandığını belirterek, paketinin yasallaşmasıyla birlikte bölgede yeni katliamların yaşanacağının tedirginliğini yaşadıklarını dile getirdi. 

'BİZ KÜRT'ÜZ GİYİMİMİZ NASILSA ONU GİYECEĞİZ' 

Meclis'te kabul edilen ilk 10 madde içerisinde yer alan "örgüt üniformasını çağrıştıran giysilerin" suç sayılmasına tepki gösteren Sadık Yılmaz isimli yurttaş, "Bizi yasaklarla kimse sindiremez. Gözaltı, tutuklamalarla bizi korkutamazlar. Öldürseler de biz bu elbiselerimizi giymeye devam edeceğiz. Elbiseleri yasaklayanlara bu elbise ne yaptı ki? Biz Kürt'üz giyimimiz nasılsa onu giyeceğiz. Bu giydiğimiz kıyafetler güya PKK'lilerin giydiği kıyafetlermiş. PKK kim, biz kimiz? Hepimiz PKK'liyiz. PKK halktır" diye konuştu. 

Devletin yasa ve paketlerle Kürt halkının düşüncelerini ve fikirlerini değiştiremeyeceğini dile getiren Ramazan Akbulak adlı yurttaş ise "Ne kadar yasa çıkarırlarsa çıkarsınlar, biz Kürt'üz, sonuna kadar da kültürümüze bağlı olan Kürtler olarak yaşamaya devam edeceğiz. Önümüze çıkarılan paket ile korkutmaya çalışıyorlar. İşkence de etseler bu mücadeleden, kıyafetlerimizden ve yaşam tarzımızdan ödün vermeyiz. Onlar yasakladıkça biz daha fazla mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

'Yasa yürürlüğe girmeden Cizre olaylarında hayat buldu'

Meclis'ten yasalaşan 10 maddenin demokratik müzakere sürecinde Kürt halkı için samimi bir karar olmadığını dile getiren Zabit Mengü isimli yurttaş, daha önce de dile getirildiği gibi molotofkokteyli atan ile bonzai kullanan kişilere karşı zaten yasal düzenlemelerin olduğuna dikkat çekti. 

'ÖLÜMLER VE İNFAZLAR OLAĞAN HALE GELECEK' 

Bölge halkının yöresel kıyafeti olan şal û şepikın, "örgüt üniformasını çağrıştırması" gerekçesiyle yasal olarak suç sayılmasına tepki gösteren esnaflardan Musa Aksarı ise "Yıllardır bölgede zaten fiili olarak yaşamın her alanında iç güvenlik paketi uygulanıyor. Bölgede onlarca genç yargısız bir şekilde infaz edildi. Failleri ne bulundu, ne de yargılandı. Paketin yasallaşmasıyla bölgede artık ölümler ve infazlar olağan hale gelecek. Paketlerle, yasalarla artık Kürt halkının yükselen mücadelesi durdurulamaz. Bizler yıllarca işkencelere ambargolara maruz kaldık. Çocuklarımız katledildi. Köylerimiz yakıldı, yıkıldı ama asla mücadelemiz bitmedi. Yıllarca OHAL'i yaşadık. Biz iç güvenlik paketini istemiyoruz. Bu halkın yöresel kıyafetleri suç olarak gösterilmesi kabul edilemez. Hiç kimse bu kıyafetleri ne giymemize ne de satmamıza mani olabilir. Gerillalar giyiyor diye yasaklanamaz. Biz yöresel elbiselerimizi her zaman giyeceğiz. Bu dededen, babadan gelen bir yöresel kıyafetimizdir" diye konuştu. (Van/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oy kullanabilmek için seçmen listeleri kontrol edilmeli

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki eylemler sırasında açılan ateş sonucu ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa