24 Şubat 2015 16:09

Çocuğa polis-savcı oyunu!

Van'da Kasım ayında tutuklanarak Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürülen ve 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen G.T. isimli kız çocuğu, gözaltındayken polislerin taciz ve şiddetine maruz kaldığını anlattı. Zırhlı araca bindirilerek kentte dolaştırıldığını ve Erek Dağı'na götürülerek askerlere teslim edilmekle tehdit edildiğini söyleyen G.T., polislerin kendilerini savcı olarak tanıttığını söyledi.

Paylaş

Van'da, en son geçen haftalarda İHD ve TUYAD-DER aracılığı ile Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ne giderek çocuklarla görüşen avukatların hazırladığı raporlarda çocukların gözaltı esnasında maruz kaldığı zulüm kamuoyuna yansımıştı.

Dipçik ile darp edilen, makatına cam şişe sokulmaya çalışılan veya taciz edilen çocukların durumuna vurgu yapılan ve ağır travmalar yaşandığı tespiti yapılan raporda adı geçen G.T. (17) geçen hafta tahliye edilmesinin ardından yaşadığı işkenceyi anlattı.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü eylemine katıldığı için gözaltına alınan G.T., çocuk yaşta olmasına rağmen götürüldüğü TEM Şube'de polislerin hakaret ve fiziki şiddeti ile karşılandığını anlattı. Sağlık kontrolü için götürüldüğü hastanede darp raporu alan G.T., bu rapora polislerin el koyduğunu söyledi. TEM Şubesi'ndeki ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan G.T., 11 Kasım'da tekrar gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak, M Tipi Cezaevi'ne gönderildi. 

'SENİ ASKERLERE TESLİM EDECEĞİZ' 

Gözaltında yaşadıklarını güçlükle anlatan G.T., polisin tacizine maruz kaldığını ve askerlere teslim edilmek ile tehdit edildiğini anlattı.

Gözaltına alındığında direk emniyete götürülmediğini, araçla bir süre dolaştırıldığını anlatan G.T., gözaltına alınması ile yaşadığı korku dolu saatleri şöyle anlattı: "Gözaltına alınır alınmaz polis şiddeti ve tacizine ahlak dışı davranışlarına maruz kaldım. 30 polis tarafından zorla ifadem alınmaya çalışıldı. Yakalandığımda akrebe tekmelerle bindirildim. Şiddet araçtayken de devam etti. 'Seni Erek Dağı'na götürüp askerlere teslim edeceğiz. Sonra da askerler seni Erek Dağı'na gömer' diye tehdit ettiler. Bir polis bana çok iyi niyetle yaklaşıp beni arabaya bindirdi ve yaklaşmaya çalıştı. Ben de kötü olduğunu anlayınca bağırdım. Bir başka polis gelip beni bu durumdan kurtardı. Ve o korkuyla ifadem alındı, ama ben ne ifade verdiğimi hatırlamıyorum." 

TACİZ, İŞKENCE YETMEDİ PSİKOLOJİK BASKI DA YAPTILAR 

Gözaltındaki G.T.'ye taciz ve fiziki şiddettin dışında psikolojik baskı da yapıldı.

Gözaltı işkencelerinin ardından sorgu esnasında polislerin kendisine "Kadın mısın kız mısın?" gibi sorular sorduğunu belirten G.T. psikolojik baskı altında tutmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Polis sorgusunda ailesine yönelik de sık sık hakaretlerde bulunulduğunu ifade eden G.T., "Ajanlık yapmaya zorlandım. Emniyetteyken kendini savcı olarak tanıtan iki polis tarafından sorguya alındım. 'Bize gerçeği anlat seni evine götürürüz' dediler. Onların savcı olmadığını diğer polislerin komiserim diye hitap etmesi üzerine öğrendim ve konuşmadım" dedi. 

'CEZAEVİNDE ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ' 

Van M Tipi Ceza Evi'nde kalan diğer çocuk tutsakların da ruhsal bozukluklar yaşadığını dile getiren G.T., siyasi tutuklular olarak adli tutukluların arasında kalmanın da kendilerini olumsuz etkilediğini ve çeşitli baskılara maruz bırakıldığını dile getirdi.

Van M Tipi Cezaevi'nde toplamda 6 çocuk tutsağın kaldığını belirten G.T., çocuk tutsakların gözaltında ve akabinde cezaevinde yüz yüze kaldığı insanlık dışı uygulamalar yüzünden zor günler geçirdiğini söyledi.

Aynı cezaevinde kaldığı N.Ç.'nin, annesinin hastanede olduğunu duyduğunda psikolojisi bozularak bileklerini jiletlediğini anlatan G.T., cezaevindeki çocukların psikolojilerinin iyi olmadığını ve herhangi bir yardımda bulunulmadığını vurguladı.

Serbest kaldığı için mutlu olmadığını ifade eden G.T., "Ben özgür değilim. Asıl şimdi tutsağım. Benim arkadaşlarım oradayken ben nasıl özgür olabilirim. Hala orada çocuk yaşta olan ve durumları kötü olan tutsaklar var. Ben onları düşünüyorum?" diye konuştu. (Van/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Navê Te Çiye' belgeseli Ankara'da

SONRAKİ HABER

CHP'li Zeybek: Antalya Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesinde usulsüzlük mü yapıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa