24 Şubat 2015 14:47

Validebağ Korusu raporu açıklandı

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Korusu'na ilişkin yaptıkları incelemeler sonucu elde ettikleri raporu açıklayarak, mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Paylaş

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Validebağ Gönüllüleri Derneği, Validebağ Korusu'ndaki atık su tehdidi, incelemeler sonucu elde ettikleri rapor ve dava sürecine ilişkin Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı C. Sami Yılmaztürk, TMMOB'un avukatı Can Atalay, Validebağ gönüllülerinden Arif Belgin ve Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Cevahir Efe Akçelik'in katıldığı toplantıda, kadınlar üzerinde Validebağ yazan tişörtler giyerek "Biz biz biz, bir aradayız; bir arada koruyu koruyacağız" sloganı attı.

Toplantıda rapor hakkında açıklama yapan, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, "Validebağ Korusu Deresi'ni incelediğimizde atıksuyun kaynak noktasına doğru yaklaşıldığında kirletici konsantrasyonlarn artmakta olduğu; çökebilir katkı maddelerinin atıksuyu taşıyan kanalette, kanalet boyunca ve koru içindeki derede yatak boyunca çöktüğü görülmüştür" dedi.

'DEREYE AKAN ATIKLAR AĞAÇLARI KURUTUYOR' 

Kirletici girişinin önlenmemesi durumunda, dere ortamında anaerobik mikroorganizmaların gelişeceğini belirten Akçelik, bu durumun dereyi canlı yaşamını tehdit eden bir ortama dönüştüreceğini söyledi. Dereyi içme suyu olarak kullanan canlıların ekolojik ortamdan uzaklaşacağını belirten Akçelik, canlıların yok olabileceğini de kaydetti. Akçelik, incelemeleri sonucu, dereye çimento ve agrega atıklarının da karıştığını tespit ettiklerine dikkat çekerek, bu sebepten dolayı derenin geri dönüşü olmayacak duruma doğru gittiğini ve derenin çevresinde bulunan ağaçların kurumaya başladığını söyledi. 

'EKOLOJİSİ BOZULUYOR'

Akçelik, Atık suların kanalar bağlanmak yerine, yüzlerce konut arasından geçirilerek dereye verilmesinin, Yüzeysel Su Kalitesi Yönetim Yönetmeliği'nin "Yüzeysel suların biyolojik fiziko-kimyasal ve kimyasal açıdan kalitelerinin korunması maksadıyla her türlü atık ve artık, mevcut su kalite durumu ve ekolojisini bozacak şekilde alıcı su ortamına bırakılmaz" maddesine de aykırı olduğunu belirtti. Validebağ Korusuna yönelik rant saldırılarının artmakta olduğunu ve dava süreçlerinin devam ettiğini kaydederek, mücadele vermeye devam edeceklerini söyledi.

'HERKES SUÇU BİRBİRİNE ATIYOR'

Validebağ Gönüllülerinden Arif Belgin ise, "Bireysel şikayetlerimize rağmen hiçbir geri dönüş alamadık. Son 7 aydır, dereye beton atıkları da karıştırıldı. Son süreçte derede, 3-4 kez köpüklenme de gördük. İSKİ'ye yaptığımız başvurulara rağmen herhangi bir geri dönüş alamadık. Çevredeki inşaatlarla görüştük ama onlar da suçu bir diğerine attı" şeklinde ifade etti.

SLAYT SUNUMU YAPILDI

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk de, Validebağ Korusu ve içerisinde bulunan dereye dair hazırlanmış olan koru ve derenin tarihi ve mahkeme ve mücadele süreçlerine dair bilgiler içeren slayt sunumunu yaptı. Yılmaztürk sunumunu şu şekilde akardı. "14 Temmuz 2009'da 1/5000 ölçekli plana karşı yargıya başvuruldu, tüm itirazlara karşı İstanbul 3'üncü İdare Mahkemesi 21 Ekim 2011'de kararını açıkladı. Mahkemenin, Validebağ Korusu 1. Derece Sit Alanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Eklerine göre, 'Dava konusu parselin plan onama sınırları dışarısına çıkarılarak, Validebağ Korusu ve çevresinin doğal değerlerinin korunması amacıyla bağdaşmadığı ve kamu yararına uygun olmadığı kararını vererek idari işlemin iptaline' kararı verdi. Danıştay 6. Dairesi de 16 Aralık 2014'de bu kararı onayladığını duyurdu." (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TGS: Yurt Gazetesi çalışanları işe geri alınsın

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa