24 Şubat 2015 08:32

Paket uluslararası anlaşmalara aykırı

TBMM’de Gerilim ve protestolar altında AKP’li milletvekillerinin onayıyla geririlmeye çalışılan İç Güvenlik Paketine Uluslar arası boyutta itirazlar geliyor. Freedom House paketin Birleşmiş Milletlerin güvenlik yetkililerinin güç kullanımına ilişkin yönlendirici ilkeleri ile uyuşmadığını belirtirken Financial Times İç güvemnlik paketi ile Türkiye'de Erdoğan yönetiminin otoriterleşme çabasında olduğunu yazdı

Paylaş

Washington merkezli insan hakları Freedom House, AKP milletvekillerinin oylarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda maddeleri kabul edilen İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Freedom House'un internet sitesinde yayınlanan 'Polis Yetkileri Paketi Demokrasiyi Baltalıyor' başlıklı yazıda, söz konusu açıklamanın, polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi verilmesi, polisin protestoculara yönelik ateşli silah kullanmasına ilişkin sınırlamaların tehlikeli seviyelere düşürülmesi ve valilere polis araştırmalarında ek yetki verilmesine yönelik maddelerin TBMM Genel Kurulu'ndan geçmesi üzerine yapıldığı ifade edildi.

Freedom House Avrasya Programı Direktörü Susan Corke'un imzasını taşıyan açıklamada, Polisin faaliyet alanını protestoculara karşı ateşli silah kullanabileceği şekilde genişletmek tehlikeli olmakla birlikte Birleşmiş Milletler'in güvenlik yetkililerinin güç kullanımına ilişkin yönledirici ilkeleri ile uyuşmuyor. Bu kanun ile Türk demokrasisinin geleceğinin muallakta olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İç Güvenlik Paketi’ne Avrupa Konseyi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünden de tepkiler gelmişti. 

TÜRKİYE DEMOKRASİSİ POLİS DEVLETİ YOLUNDA

Financial Times gazetesinin dünkü sayısında yer alan iki baş yazısından biri iç güvenlik paketi vesilesi ile Türkiye'de Erdoğan yönetiminin otoriterleşmesi üzerine. "Erdoğan'ın iktidara sarılışı ülkenin küresel saygınlığını azaltıyor" diyen gazetenin baş yazısında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi kendi etrafında inşa ettiği otoriter bir devlete dönüştürürken, çok az itidal gösteriyor... Eğer daha da ileri gitmesine izin verilirse, Türkiye artık bir demokraside olması gereken temel standartlara sahip olmayacak" ifadeleri yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriterliğinin Türkiye’nin saygınlığına zarar verdiğini yazan Financial Times, Erdoğan’ı giderek daha fazla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e benzediği eleştirisinde bulundu.

“Erdoğan’ın otoriterliği aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası duruşunun da altını oyuyor” diyen gazete, geçmiş yıllarda bölgesinde startejik bir aktör olan Türkiye’nin dış politikasının Erdoğan’ın kişisel heveslerine göre şekillendiğini yazdı. 

KAVGALI GÜRÜLTÜLÜ PROTESTOLU GÖRÜŞME

Duran insan eylemi, dövizli sloganlı eylem, sıralara vurarak protesto ve ağız bantlama... TBMM’de İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde gerilim sürereken milletvekilleri usul tartışmalarını ve paket maddelerinin Anayasaya aykırı bir biçimde onaylanması milletvekilleri tarafından çeşitli yöntemlerle protesto edildi. Gece geç saatlere kadar süren çalışma saatleri ve gerilim, zaman zaman milletvekillerinin uyuklamasına ve bazı vekillerin de rahatsızlanmasına neden oldu.

TBMM’de İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde yüksek tansiyon altında yeni maddeler geçirilirken Başkanlık Divanı’ndaki mikrofon kırıldı, katip üye AKP Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, MHP’li milletvekillerin üstüne bardaktaki suyu fırlattı. Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, ise “Benim elimi tutuyorlar, elime vuruyor. Kadına şiddete hayır ” diyerek tepki gösterdi. 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEYE ONAY

Görüşmeler esnasında indir kaldır yönetemiyle maddeler tek tek onaylanırken muhalefetin itirazlarına yine kulaklar tıkandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP milletvekilleri ısrarla muhalefetin uyuşturucunun engellenmesinden duyduğu rahatsızlıktan dolayı yasanın çıkmasını engellediğini iddia ediyordu ancak muhalefet vekilleri de 11. maddeye onay verdi. Bu madde sentetik uyuşturucu bonzai ile mücadeleyleyi kapsıyor. 

PROTESTOLAR... RAHATSIZLANANLAR

Öte yandan Genel Kurulunun çalışma saatlerinin uzamasından şikayetçi olan HDP milletvekilleri, bu durumu protesto etmek için "Angarya yasaktır Anayasa M. 18" yazılı dövizler açtı ve sıralarına koydu. HDP milletvekillerinden döviz alan bazı CHP milletvekilleri de bu protestoya destek verdi. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise Genel Kurul salonunda 'Duran insan’  eylemi yaptı ve yaklaşık 10 dakika başkanlık divanını hemen karşısında fazla çalışmaya tepki olarak 'Angarya yasaktır. Anayasa M.18' yazan dövizi tuttu. 

Bir süre sonra rahatsızlanan Acar'a ilk müdahaleyi doktor olan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken yaptı.  Tansiyonu ölçülen Acar, salondan dışarı çıkartıldı. Bir süre sonra da Haberal ve Baluken, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün da tansiyonunu ölçtü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şakran Cezaevi'ndeki tecavüz, iç yazışmalarda ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

Almanya sanayi üretiminde sert düşüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa