26 Temmuz 2011 09:44

'Üçlü protokol feshedilsin'

Mardin’in Midyat ilçesinde bir tutukluyu ellerindeki kelepçe çözülmediği için muayene etmeyen Dr. Sadık Çayan Mollamahmutoğlu’na Midyat’ta açılan davayı SES ve TTB yöneticileri de izleyecek.Midyat’a hareket etmeden Diyarbakır Adliyesi önünde bir açıklama yapan  SES Diyarbakır Şub

'Üçlü protokol feshedilsin'

Paylaş

Midyat’a hareket etmeden Diyarbakır Adliyesi önünde bir açıklama yapan  SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Uyanık Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları arasında imzalanan üçlü protokole dikkat çekerek bu protokolun hükümlü ve tutukluların yaşam hakkı başta olmak üzere, sağlık haklarını ihlal ettiğini, hasta ile doktor arasına; jandarma, polis ve kelepçe koyduğun belirterek “Bu uygulamaları reddeden doktorlara ise dava açılmaktadır” dedi.

Dr. Nabi Bulut’un kolluk kuvvetleri içerde iken hastayı muayene etmeyi reddetmesi üzerine nakil aracının yaktığı benzinin parasının ödetilerek, hakkında dava açıldığını, son olarak ise Midyat’ta Dr Sadik Çayan Mollamahmutoğlu’nun tutukluyu kelepçeli muayene etmeyi reddetmesi üzerine hakkında dava açıldığını söyledi. Bu davayı takip etmek için Midyat’a gideceklerini söyleyen Uyanık, Üçlü Protokolun bir an önce fesih edilmesini istedi.

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu ise Üçlü Protokolun insan hakları ve hasta haklarına aykırı olduğunu belirterek Dr. Mollamahmutoğlu ile dayanışma için Midyat’a gideceklerini söyledi. Erdolu, Mollamahmutoğlu’na dava açan savcının HSYK tarafından cezalandırılması gerektiğini de ekledi (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yatalak çocuğuna ambulans istedi soruşturmalık oldu

SONRAKİ HABER

‘9 yaşındaki çocuğun istismarının üzerini mi örteceksiniz?’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa