23 Şubat 2015 16:32

Erzurum’da ırkçı saldırılar protesto edildi

Erzurum’da ülkücü bir grubun Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı semtine yaptığı baskında 2’si ağır 5 kişinin yaralanması protesto edildi.

Paylaş

Yücel Yekta YÖYLER
Erzurum 


Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı’nde dün ülkücü bir grup satır ve baltalarla halka saldırmış, saldırıda 2’si ağır 5 kişi yaralanmıştı.

Olaylar sırasında polis de kendini koruyan halka saldırmıştı.

Olayları protesto için DBP ve HDP’nin çağrısıyla Mahallebaşı kent meydanında toplanan yüzlerce kişi ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘PKK halktır halk burada’ sloganları attı. Hınıs Belediyesi Eş Başkanı Hasan Basri Fırat, Hınıs, Karayazı, Tekman belediye encümenleri ile Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı eylemde, ‘Çerxa Şoreşê’ marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından bir açıklama yapıldı. 

POLİS SALDIRGANLARA DESTEK VERDİ

Eylemde konuşan HDP Erzurum İl Eş Başkanı Yasemin İba, ülkücü saldırının polis desteğinde yapıldığını belirterek, ülkücü grubun ardından polisin de halka saldırdığını söyledi. İba, “Ülkücü grup öğleden sonra polis eşliğinde ‘Kana kan’ sloganları ve ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla organize bir şekilde baskın düzenleyip 2’si ağır olmak üzere 5 esnaf arkadaşımızı bıçaklarla yaralamışlardır. 2 esnaf arkadaşımızın hayati tehlikesi devam etmektedir. Olaylar sırasında polis halkın üzerine tazyikli su ve plastik mermi sıkmıştır” dedi.

ÖZ SAVUNMA GÜÇLERİMİZİ OLUŞTURACAĞIZ

Polisin ülkücü gruplara destek verdiği ve yurttaşları korumak yerine saldırdığını söyleyen İba, “Esnafın polise ‘Ülkücü gruba neden engel olmuyorsunuz’ demesi üzerine polis, ‘Onların gönüllerini alıyoruz’ gibi bir ifade kullanması, polisin tutumunu ve olayın vahametini ortaya koymaktadır. Polis halkımızı koruması gereken yerde ırkçı grupları korumuş ve onlara destek vermiştir. Halkımıza saldırmışlardır. Biz de kendi öz savunma güçlerimizi oluşturarak halkımızın can güvenliğini sağlayacağız” şeklinde konuştu.  

Kitle açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı. 

Öte yandan DBP ve HDP’li yöneticiler semtte hayatın normale dönmesi için esnafa kepenk açma çağrısında bulunurken, semt hâlâ polis ablukası altında. 

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahariye patronu işçi atıyor, TEKSİF sessiz

SONRAKİ HABER

İstinaf Halkevi şubelerinin kapatılmasının hukuksuz olduğuna karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa