23 Şubat 2015 16:25

Divan işçileri: Direniş sonuna kadar sürecek

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için farklı gerekçeler ileri sürülerek işten atılan 55 Divan Turizm AŞ işçisi, üretim alanları önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürüyor.

Paylaş

Onur KOTAN
İstanbul

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için farklı gerekçeler ileri sürülerek işten atılan 55 Divan Turizm AŞ işçisi, üretim alanları önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürüyor. Disiplinsizlik, huzuru bozmak ve yüz kızartıcı suç işledikleri iddiasıyla tazminatsız olarak işten atıldıklarını anlatan işçiler, patronun böylece işsizlik maaşı almalarını engellediğini söyledi. İşçiler atılan tüm işçiler sendikalı olarak geri alınana kadar direnişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Gazetemize konuşan işçilerden Adem Aktaş, 3.5 yıldır burada çalıştığını ve yıllardır biriken sorunlar nedeniyle sendikalaştıklarını söyledi. İlk üç gün direnişlerini fabrika içinde sürdürdüklerini hatırlatan Aktaş, fabrika yönetiminin içeri yemek sokmaması, elektrikleri kesmesi ve arkadaşlarının rahatsızlanması üzerine direnişe dışarıda devam etme kararı aldıklarını bildirdi. Aktaş, sendikalı olarak işe geri dönene kadar direnişe devam edeceklerini söyledi. 

Direnişçi işçilerden Gizem Uluer, işçilerin esnek çalışma saatlerinden, ücretlerin düşüklüğünden, yönetici kadroların işçilere karşı olumsuz tavırlarından dolayı sendikalaştığını dile getirdi. Uluer, fazla mesai ve ücret zamlarının ayarlanmasında kişiye özel muameleler yapıldığına dikkat çekti. 
Cihan Samancı ise Divan Pastaneleri, Starbucks gibi yerlere imalat yapıldığını ancak işçilerin hakettiklerini alamadıklarını ifade etti. Samancı, elektrik, su faturalarına yüksek zamlar yapılırken, ücretlere yapılan artışların bunu karşılamadığını anlattı.  

Engelli kadrosunda çalıştırılan Yücel Tekmel ise, raporu olmasına ve işyeri hekiminin şefleri uyarmasına rağmen zorla palet çektirildiğini, ağır işlerde çalıştığını söyledi. 

11 yıllık işçi olan Veli Kuş ise “Bizim ağzımızdan hiçbir hakaret duyamazlar ama onlar bize hakaret ediyor. Biz olmazsak onlar da olmaz, bunun farkına varmaları lazım” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erzurum Valisi'ne göre 'olur böyle şeyler'!

SONRAKİ HABER

Sivas'ta iskeleden düşen işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa