23 Şubat 2015 16:18

Akteks işçileri oyuna gelmiyor

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Akteks fabrikasının patronu işçilerini “ben bittim” diyerek, tazminatsız olarak kapının önüne koymasının tepkileri devam ediyor.

Paylaş

İnanç YILDIZ
Gaziantep

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Akteks fabrikasının patronu işçilerini “ben bittim” diyerek, tazminatsız olarak kapının önüne koymasının tepkileri devam ediyor.

Akteks işçileri benzer durumun daha önce Tekerekoğlu, Numaş gibi fabrikalarda da yaşandığını belirterek, bu oyuna gelmeyeceklerini, tazminatlarını ve diğer alacaklarının verilmesini istiyorlar. 
Sabahın erken saatlerinde fabrikanın önüne gelen yüzlerce işçi, fabrikalarının önündeki yolu trafiğe kapattı. “İşçiyiz haklıyız hakkımızı söke söke alırız” sloganı atan işçiler, fabrika önündeki bekleyişine devam ederek, haklarını almadan fabrika önünden ayrılmayacaklarını söyledi. İşçilerin seçtikleri temsilciler, fabrika yetkilileriyle görüşme yapmak üzere çağırılırken, işçiler içerde fabrika yetkilileri yerine polisleri görünce tepki göstererek dışarı çıktı. Bunun üzerine polisler bir işçiyi yanlarına alarak patronun evine gitti. Yapılan görüşmeden sonra fabrika önünde işçilere açıklama yapan Emniyet Müdür Yardımcısı Günay Acar, patronun anlattıklarını kendisine mantıklı geldiğini söyleyerek, “Bankalar fabrikanın iflasını istiyormuş. İflas olması durumunda işçiler hakkını alamayacakmış. Şirket avukatı bu durumla ilgili detaylı açıklama yapacak. Sizlerde ona göre sonra yolunuza bakacaksınız” diyerek işçilerin yemekhane de toplanmasını istedi. 

PATRON İŞÇİLERİ OYALIYOR

Bunun üzerine buna tepki gösteren işçilerin büyük bir çoğunluğu yemekhaneye girmedi.“Patronun avukatı gelip bize para vereceğini mi söyleyecek. Yok” diyen işçiler, tepkilerini sürdürdü: “Patron yarın öbür gün iflasını çekecek. Avukat gelip ne diyecek. Fabrikanın çalışacağını mı söyleyecek. Bizi kandırmayın. Yazık. Hepimiz kiracıyız. İşçinin emeğine göz dikilir mi. Cami yaptırmış, okul yaptırmış günahını affettirmek için mi yaptırıyor bunları. Önce işçinin hakkını versin.” Patronun içerdeki malları satmak için ve işçilerin tazminatlarını ödememek için kendilerini fabrika önünden uzaklaştırmaya çalıştığını belirten işçiler, bu oyuna gelmeyeceklerini, benzer durumun daha önce Tekerekoğlu, Numaş gibi fabrikalarda yaşandığını söylediler. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Verilmeyen cezalar cinayetlere davettir

SONRAKİ HABER

Elazığ'da ulaşım zammına tepki: Parasız olanı ve öğrenciyi zorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa