23 Şubat 2015 15:12

‘Barajı aşmanın yolu ittifak’

Ortadoğu’da yaşanan savaş ve İç Güvenlik Paketi, Türkiye emekçileri seçime böyle bir ortamda girerken İzmir’de seçimlerde AKP hükümetini geriletmek için ne yapmak gerektiği tartışıldı.

Paylaş

Ortadoğu’da yaşanan savaş ve  İç Güvenlik Paketi,  Türkiye emekçileri seçime böyle bir ortamda girerken İzmir’de seçimlerde AKP hükümetini geriletmek için ne yapmak gerektiği tartışıldı. 

‘Demokrasi Mücadelesi, Laiklik ve Seçimler’ başlıklı panelde Ortadoğu’daki son gelişmeler,  artan laik eğitim ve yaşam talebine, İç Güvenlik Paketi’nden yaklaşan seçimlere kadar birçok konu konuşuldu.

Çınartepe Düğün Salonu’nda gerçekleşen  panele Emek Partisi adına Abdullah Varlı, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ve Yard. Doç. Dr. Zafer Yörük katıldı. 

İzmir Ekonomi Üniversitesi akademisyenlerden ve Ortadoğu üzerine çalışmaları bulunan Yard. Doç. Dr. Zafer Yörük, Ortadoğu’da yaşanan savaşın kolay kolay bitmeyeceğini, IŞİD’in bu savaşın beklenmedik bir aktörü olduğunu ve IŞİD’in bölgede kendi iktidarını kurmaya çalıştığını söyledi. 
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da toplumun bütün kesimlerini bir araya getirecek taleplerin başında laisizm olduğuna vurgu yaparak, yine bütün halk güçlerinin güvenlik paketine karşı ortak mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.  

EN GENİŞ DEMOKRASİ CEPHESİ İÇİN ÇAĞRI

Emek Partisi adına katılan Abdullah Varlı da HDP’nin barajı aşmasının AKP’nin gerilemesi anlamına geldiğine vurgu yaptı ve bunun için en geniş demokrasi cephesinin yaratılması gerektiğini ifade etti.  Varlı, “Demokrasi güçlerinin en geniş şekilde HDP’yi desteklemesi gerekiyor. Bu birlikteliğin en acil talepleri laisizm, demokratikleşme ve barış talebidir. Bu talepler HDP-HDK dışındaki sol sosyalist güçlerin, sendikacıların ve akademisyenlerin de bir araya gelmesini gerektiren acil taleplerdir. CHP’nin de bu birlikteliğin içinde olması gerekiyor.” dedi (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

6 çocuğu IŞİD'e karşı savaşıyor

SONRAKİ HABER

Fransa emekçileri yeni yıla mücadele ile girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa