23 Şubat 2015 13:25

AB anlaşması Yunanistan’da tartışma yarattı

Yunanistan’ın ulusal kahramanlarından Manolis Glezos’un SYRIZA’yı AB ile yaptığı anlaşma nedeniyle eleştirmesi hükümette rahatsızlık yaratırken geniş kesimlerde AB ile anlaşmaya ilişkin yeni bir tartışmayı da başlattı.

Paylaş

Seyit ALDOĞAN
Atina

Yunanistan’ın ulusal kahramanlarından Manolis Glezos’un  SYRIZA’yı AB ile yaptığı anlaşma nedeniyle eleştirmesi hükümette rahatsızlık yaratırken geniş kesimlerde AB ile anlaşmaya ilişkin yeni bir tartışmayı da başlattı. 

Nazi işgali sırasında Tarihi Akropol tepesine dikilen Nazi bayrağını indiren ve yerine Yunanistan bayrağını diken Glezos, ülkesinin ulusal kahramanı sayılıyor. Glezos, bir internet sitesine verdiği röportajda AB ile anlaşılmasını eleştirmiş SYRIZA’ya verdiği destek için, “Ben kendi adıma Yunan halkını yanıltan bu söylemlerin yanında olduğum ve katıldığım için özür diliyorum” demişti. 

Ülkede haber bültenlerinin ana konularından biri olan açıklama hükümete yakın çevreler tarafından “Glezos’un anlaşmaya ilişkin yeterince bilgi sahibi olmadığından bu açıklamayı” yaptığı “hükümete tanınan 4 aylık sürenin sonunda düşüncelerini değiştireceği” şeklinde yorumlandı. AB Parlamentosunun bir diğer Yunanistanlı milletvekili olan Sofia Sakorafa ise “Halka verilen sözler tutulmak zorundadır ve baskı politikalarının devamı kabul edilemez” diyerek Glezos’a destek verdi. 
İş kanunları ve işçi hakları alanında uzmanlığıyla bilinen Meclis Başkan Yardımcısı Aleksis Mitropulos ise halkın daha fazla yük kaldırmasının mümkün olmadığını söyleyerek tartışmaya katılmış oldu. SYRIZA içindeki bazı etkili milletvekilleri de yorum yapmadan Glezos’un açıklamalarını sitelerinde ve sosyal paylaşım sitelerinde yayınladılar.

BU GECE KRİTİK

Bu arada AB ile yapılan anlaşma gereği Yunanistan hükümeti bu gece saat 12’ye kadar alacağı tasarruf önlemlerini AB ve IMF’nin yetkili organlarına teslim etmek zorunda. Hazırlanan paket içinde vergi yasalarındaki değişikliklerin, sigara-petrol kaçakçılığı ve yolsuzluklara karşı mücadeleye ilişkin değişikliklerin yer aldığı söyleniyor.  

Önlemler paketi AB ve IMF’nin yetkili organları tarafından yeterli görünürse Yunanistan’a tanınan 4 aylık süre anlaşması yürürlüğe girecek ve önümüzdeki süreçte önlemlerin sonuçlarına bakılarak yeni borç diliminin serbest bırakılıp bırakılmayacağı kararlaştırılacak. Paketin onaylanmaması durumunda ise yeni bir Avro Grubu zirvesinin yapılmasının kaçınılmaz olacak.   

MUHALEFET ELEŞTİRİYOR 

Bu arada ana muhalefet ve diğer partiler anlaşmayı ağır bir dille eleştiriyor. Eski hükümet bugün ana muhalefet partisi olan Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Antonis Samaras, yıllarca devam eden ekonomik politikaların sonuç vermeye başladığı bir sürecin SYRIZA tarafından geriye döndürüldüğünü iddia etti. Yapılan pazarlıkların görüntüden ibaret olduğunu ve zaman kaybedildiğini savundu. Bir önceki koalisyon hükümetinin küçük ortağı PASOK ise anlaşmayı “SYRIZA kabul etse de etmese de üçüncü troyka anlaşması” olarak görüyor. 

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) troykanın adının değiştirildiğini ve içeriğinin aynı kaldığını savunarak anlaşmanın halka yönelik yeni yaptırımların gündeme getirileceğini gösterdiğini ileri sürüyor. Potami partisi ise anlaşmayla Yunanistan'ın iflastan kurtulduğunu savunuyor ve hükümete destek veriyor. 

Bu arada bir çok günlük gazete yapılan kamuoyu anlaşmalarına yer vererek, Yunanistan halkının yüzde 80’inin SYRIZA’nın politikalarına destek verdiğini yazdı. Bazı yayın organları ise anlaşmayı “bilmece” olarak değerlendirdi. 

GLEZOS NE DEMİŞTİ?

Manolis Glezos, ülkesinin ulusal kahramanı sayılıyor. SYRIZA’dan da AB Parlamentosu milletvekili seçilen ve Çipras’la da son derece yakın olan Glezos, AB ile yapılan anlaşma üzerine şunları söylemişti: “Troykaya ‘anlaşma’, ‘iş birliği’ gibi adlar vererek balığı  kırmızı et olarak vaftiz edemez ve varolan durumu değiştiremezsiniz. Dolayısıyla Yunan halkının seçimde verdiği oyları da değiştiremezsiniz. Yunan halkı SYRIZA’nın vaatlerine, sözlerine oy verdi. Bu baskı politikaları sadece Almanya ve diğer AB üyesi oligarşilerin stratejileri değil Yunan oligarşisinin de stratejisidir. Troykayı ve anlaşmalarını tüm uygulama yasaları ile ortadan kaldırıyoruz denildi. Ancak seçimden hemen sonra bir tek yasa maddesiyle bu anlaşmalar ortadan kaldırılacaktı. Aradan bir ay geçti, somut bir adım atılmış değil. Yazık, çok yazık. Ben kendi adıma Yunan halkını yanıltan bu söylemlerin yanında olduğum ve katıldığım için özür diliyorum. Bu kötülüklerin daha da ileriye gitmemesi için geç kalmadan tepki gösterelim.  Her şeyden önce SYRIZA’nın dostları, taraftarları ve üyeleri her kademedeki örgütleri olağanüstü toplanarak bu durumu kabul etmedikleri doğrultusunda karar almalıdır. Bazıları bir anlaşmada geri adımda atılır diyorlar. Her şeyden önce ezen ile ezilen arasında bir uzlaşma olamaz. Köle ile sahibi arasında olduğu gibi, tek çözüm özgürlüktür. Bu kabul edilemez anlayışı kabul etsek bile bundan önceki Troyka hükümetlerinin işsizlik, yoksulluk ve baskılara neden olan tavizleri bir anlaşma çerçevesi içinde geri adım atmakla  açıklanacak şeyler değildir”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Faili meçhul cinayet koruculara mal edildi

SONRAKİ HABER

Fransa’da grev 3. gününde: Ulaşım hatları durdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa