23 Şubat 2015 11:23

Erzurum'da mahalleyi koruyan halka polis saldırısı

Erzurum'da dün ülkücü grubun Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı Semti'ni basarak 2'si ağır 5 yurttaşı yaralaması üzerine mahallelerinde nöbet tutan halka polis ikinci kez saldırdı. Mahallede polis ablukası sürerken, saldırıları protesto eden esnaf kepenk açmadı.

Paylaş

Erzurum'da dün ülkücü grubun Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı Semti'ni basarak 2'si ağır 5 yurttaşı yaralaması üzerine mahallelerinde nöbet tutan halka polis ikinci kez saldırdı.  Mahallede polis ablukası sürerken, saldırıları protesto eden esnaf kepenk açmadı. 

Erzurum'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı merkez Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semtini dün ülkücü bir grubun basıp halka saldırması sonucu 2'si ağır, 5 kişinin yaralanmasının ardından yaşanan gerginlik devam ediyor. Halkın ırkçı gruba karşı kendini savunması üzerine polisin halka saldırdığı semtte, saldırılara karşı nöbet tutan ve yollarda ateş yakan yurttaşlara polis bir kez daha müdahalede bulundu. Polis kitleye tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale ederken, yurttaşlar ise taş ve sopalarla karşılık verdi.

Polisin geri çekilmesiyle olaylar şimdilik dururken, mahalle halen polis ablukası altında. Irkçı saldırılar nedeniyle semtte esnaf ise kepenk açmadı. DBP ve HDP'nin ise saldırılara ilişkin 14.00'da semt meydanında kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceği duyuruldu. 

Öte yandan ülkücü saldırıda gözünden aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Mehmet Sıddık Şenol, Palandöken Devlet Hastanesi'nde ameliyata alındı. Şenol'un durumu ciddiyetini koruyor. Yine saldırıda ağır yaralanan Hasan Emrecik ise Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yoğun bakım ünitesinde tutuluyor. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fisk: Şah Operasyonu için IŞİD'le pazarlık mı yapıldı?

SONRAKİ HABER

12. Enerji Sempozyumu: Santraller patronların istekleriyle projelendiriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa