23 Şubat 2015 04:48

‘Söyleyecek çok sözümüz var’

Mamak General Zeki Doğan Mahallesi’ndeki kadınlar 2009 yılından bu yana büyük bir çabanın içerisindeler. 2009 yılında mahalleden bir kadın muhtar çıkarmak ve kadınları çalışmalar etrafında buluşturmak için bir araya gelen kadınlar 8 Mart öncesi yaptıkları şenlikle Kız Kardeşim Dayanışma Derneği’nin temellerini attı.

Paylaş

Mamak General Zeki Doğan Mahallesi’ndeki kadınlar 2009 yılından bu yana büyük bir çabanın içerisindeler. 2009 yılında mahalleden bir kadın muhtar çıkarmak ve kadınları çalışmalar etrafında buluşturmak için bir araya gelen kadınlar 8 Mart öncesi yaptıkları şenlikle Kız Kardeşim Dayanışma Derneği’nin temellerini attı. Yıllarca mücadelelerini ilmek ilmek ören kadınlar dernek ile bir arada olmanın, paylaşmanın, mücadelenin heyecanı ve mutluluğu içinde şimdi. Ve kadınlar barıştan, emekten, insandan yana söyleyecek çok sözleri olduğunu belirtiyor.

‘KADINLARLA KOL KOLA DURACAĞIZ’

Dernek girişimcilerinden Birgül Demirel, kadınların  yaşadıklarının kader olmadığını haykırmak için bir araya geldiklerini söylüyor. Daha çok bir arada olmak için Kız Kardeşim Dayanışma Derneğinin adımını attıklarını kaydeden Demirel, “İçimiz yanıyor artık. Şiddet var, çocuklarımızın sorunları, çalışma sisteminin getirdiği yük… Biz bir araya gelirsek, daha güçlü oluruz” diye konuştu.  Attıkları adımı 8 Mart’a da taşıyacaklarını belirten Demirel, “Ben kadınların özgürleşmesi için önce sokağa çıkması gerektiğine inanıyorum. Sesimizi yükseltmeliyiz. Sesimizi çıkarmadığımız zaman kimse bizi duymayacak. Bize, bu zaman kadar hep susun dediler. Biz de sustuk, ama baktık ki sustukça her şeyimiz elimizden gidiyor. Bizler de 8 Mart’ta sömürüye, ucuz iş gücü olmaya, düşük ücrete, kadın katliamlarına karşı insanca yaşamı savunmak için sokaklarda olacağız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)  

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê’nin güneyinde şiddetli çatışmalar devam ediyor

SONRAKİ HABER

Osmaniye’de boş bir arazide üst üste atılmış köpek ölüleri bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa