22 Şubat 2015 19:12

Fikret Muallâ anılıyor

Beşiktaş Belediyesi tarafından 10 senedir düzenlenen 'Ustalara Saygı' etkinlikleri, yarın akşam Fikret Muallâ için gerçekleştirilecek.

Paylaş

Beşiktaş Belediyesi tarafından 10 senedir düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, yarın akşam Fikret Muallâ için gerçekleştirilecek.
Ustanın Paris’te 1967’deki ölümünden sonra ardından düzenlenen en kapsamlı etkinlik olacak olan Fikret Muallâ’ya Saygı gecesi, onu yakından tanımış olan Hıfzı Topuz’un anıları ile zenginleşecek.
Faruk Şüyün’ün hazırlayıp sunduğu gecenin konuklarından birisi, Fikret Muallâ’nın fotoğraflarını çeken usta fotoğrafçı Ara Güler olacak.
Gazeteci ve araştırmacı-yazar Orhan Koloğlu’nun değerlendirmeleri ile katılacağı Ustalara Saygı’da eleştirmen Kaya Özsezgin, onun resimlerinden yola çıkarak sanatını yorumlayacak.
Yazar-oyuncu Murat Şen’in Fikret Muallâ’nın sıra dışı hayatının, dehasının ve çılgın yalnızlığının izlerini sürdüğü “El-Bohem” isimli oyundan okuma tiyatrosu ile katılacağı etkinlikte ustanın Paris’teki hayatı Hıfzı Topuz’un rehberliğindeki görüntülerde adım adım izlenebilecek.
Resimlerinden örneklerin bir dia gösterisiyle yansıtılacağı toplantıda koleksiyonerleri, müzecileri ve hayranlarını bir araya getirecek olan Fikret Muallâ, olağanüstü yeteneklerinin yanı sıra çılgınlıklarıyla da Türk sanat tarihinin en unutulmaz isimlerinden birisi.
Nâzım Hikmet, Abidin Dino, Avni Arbaş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Semiha Berksoy, Nejad Devrim’in aralarında olduğu bir kuşağın üyesi; resimleri ulusal ve uluslararası müzayedelerde ancak ölümünden sonra büyük değerlere ulaşmış bir bohem.

Ustalara Saygı etkinlikleri 9 Mart’ta Dünya Emekçi Kadınlar Günü için düzenlenen
“Çağdaş Kibeleler” ve 23 Mart'taki Çetin Emeç'e Saygı toplantılarıyla sürecek...
 Ayrıntılı Bilgi İçin:  Akatlar Kültür Merkezi Melih Cevdet Anday Sahnesi:
0 212 351 93 82 (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Uçan Süpürge Onur Ödülü Hümeyra’nın

SONRAKİ HABER

İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları için hak merkezini açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa